Нещодавно журналісти з ТСН знову використали тему раку для створення рейтингового матеріалу з назвою
Директор Національного антарктичного центру України Валерій Литвинов дав
А от журналістів ТСН варто висунути на антипулітцерівську премію, оскільки таку кількість фахових помилок у декількох реченнях ще потрібно вміти зробити…
Отже, читаємо інтерв’ю і коментуємо.
Почнемо з назви: «Українські біологи створили ліки проти раку на основі мікроорганізмів з Антарктиди – Литвинов».
Слід сказати, що розробка ліків триває близько десяти років і коштує орієнтовно до одного мільярда доларів. Після того як науковці знайшли речовину з лікувальною дією, вона має пройти стадію доклінічних і три стадії клінічних досліджень. На кожній цій стадії потенційні ліки можуть не витримати тестування та процес їх розробки буде відразу зупинений.
Далі читаємо: «Ліки стануть доступними для людей після проведення доклінічних досліджень». Це означає, що ліків ще немає і ймовірність їх отримати дуже низька…
Отже, українські біологи ще не створили ліків від раку, їх поки немає, і малоймовірно, що вони будуть.
«…Скажімо, наш біологічний інститут Університету імені Шевченка отримав ліцензію на «Меловіт». Вони на свинях випробували. От свиня опоросилася, і з 20 поросят 3-4 обов’язково помруть. А під впливом цього препарату жоден не помер».
Кореспонденти-«фармацевти» пишуть, що клінічні дослідження ще не проводились… Але потім ідеться про свиней, на яких випробовується препарат. Але ж, як відомо, тварини використовуються в доклінічних дослідженнях…
Виникає запитання: так проводили доклінічні дослідження потенційного препарату від раку чи ні?
Довідка. Доклінічні дослідження досить дороговартісні. Вони включають в себе встановлення фармакологічної ефективності лікарського засобу, вивчення фармакокінетики (абсорбція, розподіл, метаболізм, виведення (так зване ADME)), токсикологічні дослідження – визначення наявності потенційного ризику під час застосування людиною. Для проведення досліджень лабораторія повинна бути певним чином сертифікована за системою GLP (належної лабораторної практики). Доклінічні дослідження відбуваються строго за затвердженими протоколами і відповідно до українських законів. Наприклад, фармакокінетика проводиться на великих тваринах, собаках та кролях…
Читаємо далі…
«– Тобто ці ліки не тільки від раку? – Вони протизапальні, протистресові й протионкологічні»
Якщо вже говорити про багатофункціональність ліків, то можна припустити, що пан Литвинов з колегами запропонували новий БАД.
Подібні препарати теоретично зменшують імовірність захворювання на рак, але не лікують від раку. Очевидно, це банальний БАД.
Довідка.
Те, що це БАД, опосередковано підтверджує експеримент на свинях. Цілком логічно цей препарат був застосований у тваринництві, де набагато простіше й дешевше отримати дозвільні документи на його використання.
Знову наступають на одні й ті самі граблі кореспонденти-«всезнайки». Не мають вони бажання звертатися за консультацією до незалежних фахових експертів. Хоча, як мінімум, могли б в інтернеті ознайомитися з публікацією «Коротко про сучасну технологію розробки ліків».