FAQ по науці в Україні. Список винаходів українських вчених

Цей пост – відповідь на головні питання обивателів, а також СПИСОК, на мій погляд, ДЕЯКИХ зрозумілих звичайним громадянам розробок українських вчених, які змінюють нашу реальність вже сьогодні.

Я навмисно пройду повз питання фундаментальних розробок (щоб не втомлювати читача). Відразу скажу, що в багатьох місцях я буду ду-у-у-же перебільшувати і не буду вдаватися в нюанси. Інакше пост стане енциклопедією, яку читати ніхто не стане.

Отже, давайте одразу розділяти поняття.

«Науки в Україні немає» і «Я нічого не знаю про українську науку» – це різні речі.

Головних проблем в українській науці чотири (на мій погляд):

 1. Низьке фінансування.
 2. Відсутність мотивації до самореклами (нас цьому не вчили, ми родом з совка, як і вся країна). Грошей на рекламу теж немає.
 3. Відсутність бажання у обивателя читати довгі опуси занадто розумних людей про їх розробки. Нудно, незрозуміло, а значить не потрібно.
 4. Промисловість і бізнес України практично нічого не виробляє для обивателя.

Телефони, смартфони, сучасні машини та обладнання – все робиться не у нас. Або майже не у нас. Тому, на думку звичайного громадянина – ВСІ вчені на роботі просто п’ють чай (про питущих чай вчених з величезними титулами ми теж поговоримо).

Спробуємо розвіяти пелену мороку і донести до Вас, дорогий читачу, ідею, що українські вчені – це круто. В принципі, все, що я опишу, не є секретом і легкодоступне для пошуку в інтернеті. Але багатьом лінь. Адже так?

Одразу скажу, що якісь питання важливі взагалі, а деякі важливі на даний момент.

Питання номер 9 – ВАЖЛИВЕЙ саме зараз. Але про все по-порядку.

Питання-відповідь:

 1. Де Нобелівські премії?

Вони є. Лауреати ВСІХ Нобелівських премій з фізики, а також з багатьох інших галузей, за останні роки мали в співавторах своїх головних статей українських вчених. Ось тільки відкриття належить тій країні, в якій виділяються гроші на обладнання та реактиви, яка надає всі можливості для роботи. Наші вчені туди і їдуть.

 1. Чому ж наші вчені їдуть на Захід, роблять відкриття там? Вони ж навчалися тут? Вони зобов’язані нашій країні!

Найпростіша відповідь обивателю не сподобається. Обиватель звик тільки вимагати. Крім того, що потрібно людину вивчити, їй ще треба дати можливість працювати. Громадяни інших країн на свою науку виділяють 2-3% ВВП. Україна виділяє 0,2% ВВП. В абсолютних цифрах ситуація виглядає ще гірше. ВСЕ фінансування української науки дорівнює бюджету одного університету на заході. І, тим не менш, ми працюємо. І 0,2% ВВП не означає, що ми будемо виконувати десяту частину того, що роблять вчені Європи. Це означає, що ми заплатимо за світло, воду і тепло, а також отримаємо зарплату. На обладнання та реактиви грошей давно немає.

 1. Вчені повинні заробляти на себе самі, якщо вони розумні!

О’кей, тоді при чому тут країна? Дивись пункт вище. Загалом, чомусь в бізнесі питань не виникає: спочатку вклади – потім отримай. Тут що – інакше? Так і виходить. Вчені виїжджають, заробляють на себе самі. Ось тільки Нобелівську премію розмінюють на посвідку на проживання в благополучній країні, на зарплату і т.п. Але ми ж хочемо побудувати нову країну, так?

 1. Нехай наші вчені живуть на грантах! Це правильно?

Любі мої … Українські «гранти» від держави на дослідження починаються від 16 тисяч гривень на рік для молодих вчених. Середня цифра гранту – 100 000 гривень. Це дві стипендії французького аспіранта. Не смішно? Наука – така штука, що ціни на все однакові у всьому світі – на обладнання, матеріали. Це не початок 20-го століття, де достатньо було дріт намотати на електроди і отримати відкриття. Потрібні мільйонні вливання. В умовних одиницях, звісно.

 1. А західні гранти?

Отримати складно, але нам вдається. На жаль, до початку інтеграції в Європу і революції гідності нашу країну на карті не могли знайти. Були поодинокі випадки повноправної участі в серйозних програмах. У більшості ж випадків ситуація була така: є хороший український вчений. Його знаходить західний інститут. Каже: «товариш, у нас є проект, ми тобі платимо 2000 євро на місяць, гайда до нас». Все. Профіт. І суть навіть не в тому, що Захід боїться давати нам гроші, хоча це теж є. Наші податки і митниця (ввезення устаткування взагалі окрема тема) взагалі відбивають всю охоту щось робити. Простіше виїхати.

 1. Але виїжджати – це зрада! Так?

Хм … Насправді … Я б сказав, що поняття українська, американська, японська науки не існує. Є поняття Науки в Україні, США, Японії. Наука – це глобально. І вона рухається там, де простіше. Так от, дорогий читачу, як можна в таких умовах вимагати від українських вчених відкриттів? Але вони є і про це нижче.

 1. Так що ж роблять наші українські вчені? Нічого не видно! Нічого нема!

Основний показник наукової роботи – статті у профільних журналах. Очевидно, в більшості випадків профільні журнали – на Заході. І у наших вчених профільних статей д-у-у-у-же багато. Якщо перерахувати цінність статті на її вартість (тобто фінансування вченого, який її писав), то ефективність нашої науки в 2 рази вища, ніж в Європі. Так, були люди, які порахували. А у скільки разів нижче фінансування наше науки? У нас 2,3 млрд. гривень на рік. У Франції близько 3,6 млрд. ЄВРО. Порахували?

 1. Чому ідеї в статтях не знаходять свого відображення в видимих речах? Ну, які обивателі можуть помацати?

Хлопці, це питання не до вчених, а до політиків, бізнесменів і промисловців, які за 23 роки знищили нашу електронну, хімічну та іншу промисловість. Ми не можемо чайник виготовити. Наші машини – минуле століття. Наші технології – вчорашній день. Так, я перебільшую, і не скрізь все погано, і я Вам зараз це доведу, але в цілому – все сумно. Але ми ж хочемо будувати нову країну?

 1. Навіщо фінансувати науку, якщо ми поки НЕ МОЖЕМО її фінансувати? Чи не краще поки ці гроші віддати на заводи, бізнес, а вчених ми потім почнемо плодити?

Ні, не краще. У нас відтік мізків за 23 роки вийшов колосальний. Виховати фізика і зробити з нього вченого, який народить ІДЕЮ (це так і виглядає, і відчувається smile emoticon) – це десятиліття. Те, що наша наука отримує зараз – це просто шанс поки ще залишити тих, хто є в країні. Ні, вони нічого не можуть зробити в таких умовах (але роблять – з патріотизму та ентузіазму), і вони чекають. Чекають кращих часів, тому що хочуть бачити Науку в Україні.

Не буде України, як успішної держави, без науки. Це всесвітня аксіома.

Це доведено століттями і трагедіями націй. Нація, що не вкладається в розробки – поглинається іншою нацією – краще озброєною, або краще оснащеною. Або її вибивають високоточними боєприпасами, або купують за намиста та скельця. При ресурсах України ми можемо стати першими у всьому. Але без науки цього не зробити. І коли я чую «Давайте заберемо всі гроші у вчених» я розумію, що переді мною або зрадник, або ідіот.

 1. Може, нехай вчені поки підуть на інші роботи в Україні, а потім повернуться?

Друзі, вчений може стати ким завгодно. Повірте, це не хвастощі, але складніше професії немає. Вчений не стане, напевно, тільки медиком, або акробатом, або ще кимось. Але суть не змінюється. Але вчений не мінятиме професію. Життя йде, а науку може творити той, хто без науки жити не може. Не можна змусити себе припинити винаходити і почати штукатурити. Всі виїдуть, повірте.

 1. Але в науці купа дармоїдів і старих, які нічого не роблять. Купа псевдовчених і т.п. Навіщо їх годувати?

Скажіть, а які претензії до справжніх вчених? Тобто давайте приберемо всіх, а потім почнемо набирати? Ні, наука – це не міліція. Є прокуратура, контролери та інші, завдання яких стежити за тим, щоб не було псевдоакадеміків, розтрат грошей незрозуміло куди та інше. Потрібні реформи. Потрібні, як повітря. Потрібно виявляти, оптимізувати та інше. Але що виходить? Цього року ВСІ вчені просили 3 млрд. гривень. Дали 2300000000. Тобто постраждали не дармоїди і ледарі, корупціонери та інші, а й нормальні люди. Що зробить дармоїд? Буде дармоїдити і далі. А що зробить нормальний вчений? Поїде. Нагадаю, зарплата молодого вченого, який рухає ідеї – від 2200 до 3200 гривень на місяць. Так-так. А в Європі його чекають на 1000 євро одразу. Мінімум.

 1. Це не питання, а відразу відповідь на невиразне гарчання з приводу юристів, економістів та інших. Я про них нічого не маю права говорити. Там теж є якась наука. Але в середньому, масштаби порушень і дармоїдсва там зашкалюють. Найцікавіше, на справжню науку найчастіше наїжджають саме дармоїди-юристи або економісти, які надивилися на беззаконня в своїх «академіях». До відома – фінансування ВСІЄЇ науки в Україні – 6 млрд. Гривень, якщо я не помиляюся. Національної академії наук – 2,3 млрд. гривень. Але обиватель киває завжди саме на НАН, хоча це останній прихисток цілісних наукових груп і колективів.
 1. Так невже не можна нічого змінити?

Можна. І потрібно. В принципі, можна було б вчинити за принципом популістів – розігнати всіх і набрати заново. Тільки заново – це куди? Створені центри прориву, розвитку, науково-технічного прогресу? Ні. Не дають грошей. Хто буде набирати? Хто буде судити? Набрати спеців із Заходу? В принципі, можна. Все це матеріал величезною дискусії і не тема поста. Я це до того, що поки це все буде робитися – науку ТРЕБА зберегти. І поки популісти продовжують урізати фінансування – вчені продовжують виїжджати.

І список розробок.

Тут тільки найважливіше і зрозуміле для звичайного читача зі сфери фізичних і близькофізичних наук. В інших областях теж є купа всього. Але я не всемогутній.

ВСІ прилади працюють на складних наукових принципах.

В кінці кожної розробки я приведу реакцію Обивателя – сферичної людини у вакуумі, яка критикує нині вчених через те, що вони «проїдають бюджет» і нібито нічого не роблять:

 1. Електрозварювання м’яких тканин.

Так Так. Вам роблять надріз, операцію або просто потрібно закрити пробоїну в тілі. Є прилад, який акуратно зшиває тканини. Називається ПАТОНМЕД ЕКВЗ-300. Післяопераційний період значно скорочується. І не треба шити нитками. (розробив Інститут електрозварювання НАН, випускають прилад, як я розумію, там же). Обиватель не бачив таких приладів, тому що у держави немає грошей всім хірургам їх дати. Але винні вчені, так.

 1. Маммограф.

Майже миттєво діагностує рак молочної залози. Не потрібно робити аналізи. Та ж проблема з поставками в лікарні. До речі, на скільки я розумію, розробив прилад Донецький фізико-технічний інститут НАН України. Хто-небудь цікавився з критиканів-обивателів долею розробок і вчених зі Сходу? Устаткування знищено, жити ніде, долі зламані. Якось так. Але фінансування академії зрізали. А їх розробки ВЖЕ врятували не одне життя. Прилад випускає завод медичної апаратури, місто Ніжин. Грошей, щоб забезпечити ВСS лікарні даним приладом, немає. Але обиватель звинувачує вчених.

 1. Фазаграф.

ЗАЗДАЛЕГІДЬ діагностує інфаркт, якщо я не помиляюся. Я не медик, але суть в тому, що порушення серцевої діяльності проявляється спочатку в «збої ритму». Інфаркт – це тільки «фініш» процесу. Проста кардіограма не спроможна виявити порушення. Тому даний прилад націлений на найдетальніші дослідження серцевого ритму і оцінку ймовірності захворювання. Розробив Науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем. Випускає завод автоматики ім. Петровського. У всіх лікарнях цього немає. Але винні вчені.

 1. Тренар 01 і 02.

Припустимо у людини паралізувало праву руку. Її підлікували, але м’язи розучилися рухатися. Треба їх заново розробляти. Цей прилад чіпляється електродами до обох рук. Людина починає рухати лівою рукою, прилад зчитує імпульси лівої руки і направляє їх на потрібні м’язи правої руки. Таким чином, реабілітація скорочується з місяців до тижнів. Прилад розробив Науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем. Використовується в 14 клініках і курортах. Вилікувано вже більше 5000 пацієнтів. Я дуже сподіваюся, що коли-небудь такий прилад врятує кінцівку обивателя.

 1. Призмової лінзи Френеля для лікування косоокості у дітей.

Розробив Інститут проблем реєстрації інформації. По-моєму, тут все зрозуміло. Сподіваюся, що вилікувані діти будуть читати розумні книги і стануть вченими. Дітей обивателя це теж стосується.

 1. Біокерамічні імплантанти.

Ах, шкода немає можливості прикріпити багато фотографій. Як-небудь зроблю альбом. Чоловікові відірвало шматок черепа. Потрібен шматок черепної коробки. Інститут проблем матеріалознавства НАН України йому допоміг своєю розробкою. Змоделювали відсутню частину, зліпили, приробили. Тепер це зовні нормальний дядько. І це не одиничний випадок. Обиватель ж про таке не чув. Обиватель скажено хвалить західну медицину і критикує нашу.

 1. Розпізнавання образів. Тобто облич.

Цю розробку наша країна вигідно продала. Дуже вигідно. І слава Богу! Я не знаю достовірно, чи використовується вона у нас, але на думку обивателя: “Нам вона навіщо?”. Так? У нас же не було тероризму, у нас немає своєї соцмережі, у нас нічого немає. Камер на вулицях, систем видеослеженія у міліції. Ну, збулася мрія «бізнесменів-менеджерів» – вчені нагодували і себе, і Україну. Хто знає, може цей фейсбучок і використовує нашу технологію, коли автоматично визначає Вас на фотографіях. Не знаю. Розробив Науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем. Особу обивателя система розпізнати не може. Тому що обиватель системі не цікавий. І взагалі, він сферичний і у вакуумі smile emoticon Але про цю систему я обов’язково уточню. Дуже сподіваюся, що у нас вона все-таки десь впроваджена.

 1. Сапфірові оптичні диски для зберігання інформації протягом 10000 років.
  Та сила-силенна тут може бути застосувань. Від послання інопланетянам до запису всіх найважливіших культурних надбань людства. Розробили такі диски Інститут проблем матеріалознавства, Інститут проблем реєстрації інформації, Інститут монокристалів, Інститут фізики напівпровідників НАН України. Ну, я думаю, що обивателі будуть записувати на такі диски свої податкові кодекси і попсову музичку.
 1. Трансформатор, потужністю до 250 кВА.

У чому суть? Він в 10 разів менший і легший сучасних трансформаторів (такі величезні гудячі штуки на електропідстанціях). Відповідно, на їх виробництво потрібно менше ресурсів. Розробив Інститут металофізики НАН України. Виробляє НВП ТОВ «МЕЛТА». Обивателю не зрозуміти суті вишенапісанного.

 1. Водонагрівальний котел.

ККД 97-98%, економія газу 40%, дешевше закордонних аналогів у 1,3 рази (за старим курсом), термін окупності 1,5-2 роки. Ні, це не фантастика. Розробив Інститут технічної теплофізики НАН України. Чому такі котли не у всіх багатоповерхових будинках, наприклад? Винні вчені?

 1. Електростанції на біогазі. Потужність 1МВт. Одна штука точно є в Підгірцях. Розробив Інститут газу. Дешевше закордонних аналогів. Обиватель не знає, що таке біогаз.
 1. Нові методи спалювання вугілля на ТЕС так, що вугілля згоряє майже повністю і токсичність ТЕС зменшується на порядки (труби більше не димлять). Розробив Інститут вугільно-енергетичних технологій НАН України. Обиватель ніколи не цікавився проблемами екології. Він на труби не звертає увагу.
 1. Анкерне кріплення склепінь у шахтах.

Зменшує в рази трудомісткість прокладки тунелів. Розробив Інститут геотехнічної механіки. Обиватель не був у шахтах, тому вважає, що це не потрібно.

 1. Нові покриття лопаток газових турбін.

Там все складно, але турбіни почали служити довше. (Інститут електрозварювання Патона). Шкода обиватель цього не помітить, тому що він і турбіни щось не бачив. Електрика в розетці обивателя виходить з МАГІЇ.

 1. Гідрофобне волокно

Новий ізоляційний матеріал, який у порівнянні з аналогами зменшує тепловтрати мереж на 50%. Розробив Інститут загальної та неорганічної хімії. Чому ж ЖЕКи не купують розробку? Які претензії до українських вченим?

 1. Змінні лапи для культиваторів.

Ресурс простих лап – 25-35 га. Ресурс нових з бейнітового чавуну – 150 га. Розроблено в Інституті проблем матеріалознавства НАН України. Виробляються в ПП «Агроекологія» (органічне землеробство, безотвальная обробка землі, Полтавська область). Обиватель же користується лопатою.

 1. Радіолокатор для пошуку ЖИВИХ людей під завалами.

Глибина виявлення до 5 метрів. Називається прилад «Портативний доплеровский дм-Радіолокатор» (Інститут радіофізики та електроніки НАН України). Сподіваюся, обиватель не попаде під завал.

 1. Поліуретановий клей «Стик» і «СПРУТ».

Одного разу в метро грунтова вода прорвала стіну і полилася в тунель. За кілька годин завдяки цьому клею пролом був закладений. Перевага клею в тому, що від вологи він стає тільки міцніший. Розробив Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України. Обиватель не бачив, як закладають тріщину. Обиватель спав.

 1. Доставка ліків від раку прямо в пухлину

Складно. Поки тільки на мишах. Але вони працюють. І вони почнуть лікувати рак. Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології. Обиватель чув? Ні, тому що не цікавився.

 1. Селекція рослин. 86 сортів

Потенціал продуктивності озимої пшениці – 100-124 центнера з гектара. Сіють. Розробив академік В.В. Моргун. Обиватель їсть хліб з такого пшениці. Але не знає про це.

 1. Очищення води від нафти.

Наношаровий нафтосорбент – терморозширений графіт. Ступінь очищення води 99,7%. Безпечний для навколишнього середовища. (Інститут газу НАН України). Обиватель ніколи не пив воду з нафтою. А варто було б спробувати, щоб цінувати українську науку.

Розробки для бійців АТО:

 1. Харчові концентрати від Інституту технічної теплофізики НАН України (сухе рагу або д-у-у-у-же густий борщ, в який треба додати води)
 1. Багатофункціональні грубки (ККД до 75%) (від Інституту технічної теплофізики НАН України)
 1. Багатофункціональні грубки (від Інституту фізичної хімії НАН України)
 1. Кровоспас – аналог целлокса – засоби для зупинки кровотеч. Дешевше, краще. (Інститут фізичної хімії НАН України)
 1. Негорюча тканина для форми (Інститут фізичної хімії НАН України).
 1. Датчики протиракетних систем наших танків. Суть пояснювати не буду. Вже писав про це цілий пост. Інститут фізики НАН України.
 1. Новий бинтовий матеріал, який прискорює загоєння ран. Інститут фізики НАН України.
 1. Все інше для АТО під грифом таємно. Вибачте. Дорогий обиватель, якщо захочеш дізнатися цю інформацію – тебе посадять за шпигунство. Слава Богу, у нас тепер нова країна з новою СБУ.

Ну як? І це не весь матеріал, що мені надали. І це тільки прикладні науки.

І не було б цих приладів, якби не було фундаментальних досліджень. Новий революційний прилад може бути заснований тільки на нових принципах. Нормальні громадяни нормальних країн це розуміють. І критиканів, які говорять, що наука не потрібна, в таких країнах називають ідіотами, популістами і демагогами.

І можна всіх фізиків зробити штукатурами або мудрувати – ДАВАЙТЕ РОЗВИВАТИ аграрку І АйТі !!! Це маячня. Люди, фізик айтишником стане за рік. Айтішник фізиком вже ніколи. Про аграріїв я взагалі мовчу. Ні, я не критикую професії. Всі професії важливі, всі професії потрібні, але хто на що вчився.

А є ще Великий адронний коллайдер, на якому працювало дуже багато КРАЩИХ українських вчених. Вони і далі працюють. Але вони вже не українці, а швейцарці, французи і т.п. Розумієте?

І ось Ви дивитеся на свій монітор телефону або комп’ютера. Це з великою долею ймовірності Самсунг або Елджі. І Ви навіть не знаєте, що те, що вони такі кльові і контрастні – це теж заслуга наших вчених. Яких забрали в Корею, дали зарплату, обладнання та житло.

Якось так.

Я сподіваюся, що Ви зрозуміли, що проблема української науки не в тому, що її немає, а в тому, що:

 1. Про неї нічого не знають.
 2. Розробки ніде впроваджувати, бо немає промисловості, бізнесу і грошей на це.

Тому, якщо Ви бачите людину, яка критикує українських вчених, то:

 1. Переконайтеся, що людина не ідіот.
 2. Покажіть список винаходів.
 3. Якщо він продовжує стверджувати, що науки в Україні немає – знайте, що перед Вами зрадник, провокатор і популіст.

Що з ними робити – це інше питання. У кращому випадку не слухати.

Окреме послання депутатам, які хочуть скоротити і скорочують бюджети вчених.

Люди, Земля ж кругла. І вона крутиться. Не лізьте до вчених, а то у мене постійно виникає питання – а навіщо нам 450 депутатів у Раді і тисячі депутатів у райрадах?

Я думаю, що Ви зрозуміли, що ВСІ проблеми української науки в основному на Вашій совісті?

Будуємо нову країну? Ну, так давайте будувати.

Полегшуйте життя від бюрократії нам і бізнесу. І фінансуйте фундаментальну науку. Це завдання держави.

І будуть в Україні Нобелівські премії.

У мене все.

P.S. У цьому пості я не висловлюю думок Національної Академії наук або думок інших вчених і т.п. Це тільки мої погляди і мої судження. Всі можливі неточності і помилки – на мені. Не можу стверджувати, що за добу абсолютно вірно обробив матеріал. Але суть саме така. На кожен прилад є фотографія, але я зроблю як-небудь окремий альбом.

P.S.2. Велика вдячність академіку НАН України Наумовцю А.Г., який за моїм першим проханням надав мені список вищеописаних винаходів.