В Україні смертність від туберкульозу досягла рекордно високого рівня

Україна входить до п’ятірки країн з найвищим показників випадків мультирезистентного туберкульозу. Про це на прес-конференції УНІАН заявила начальник відділу профілактики та лікування туберкульозу Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України Яна Терлеєва.

Відомо, що туберкульоз – це серйозне захворювання респіраторної системи, яке за неефективної і несвоєчасної діагностики та лікування може призвести до смертельних наслідків. Туберкульоз викликається бактерією Mycobacterium tuberculosis. Захворювання здатне активно передаватись повітряно-крапельним шляхом, що пояснює його значне поширення.

Основними протитуберкульозними препаратами є ізоніазид та рифампіцин. Однак мультирезистентна форма туберкульозу означає, що інфекційний збудник буде стійким до цих двох антибіотиків. Тому вилікувати його буде набагато складніше. Найлегшу форму туберкульозу лікують щонайменше рік. Упродовж року хворі мусять приймати не менше 4 різних протитуберкульозних препаратів, які дуже виснажують і до того ослаблений організм.

На превеликий жаль, для України туберкульоз є досить поширеним захворюванням. Так, станом на 2015 рік кількість випадків захворювання на туберкульоз склала 85 осіб на кожні 100 тис. населення. Цифри насправді шокують. Однак ще більш шокуючою є реакція уряду на цю проблему. Замість того, аби фінансувати новітні унікальні розробки протитуберкульозних препаратів українських учених, держава щороку закуповує ліки з-за кордону. Найстрашніше в цій ситуації є те, що ці ліки не діють на форми туберкульозу, які характерні для України.

Відомо, що більшість препаратів проти туберкульозу напрямлено діють на апарат біосинтезу білку туберкульозної бактерії. Білок дуже важливий, адже без нього бактерія не зможе ні рухатись, ні розмножуватись. Однак сучасні штами туберкульозних бактерій змогли адаптуватись до дії цих препаратів і таким чином захистили синтез власних білків. Як наслідок, хворий може щодня приймати кінську дозу антибіотиків, які абсолютно не діють на збудника, однак тотально вбивають власну корисну мікрофлору.

Українські вчені розробили унікальні ліки, в основу дії яких покладений принципово новий метод дії на збудника туберкульозу. Про це в інтерв’ю «ТСН» телеканалу 1+1 розповів заступник директора Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Михайло Тукало.

Рисунок1

Так, препарат, який створили українські вчені, діє не на сам апарат біосинтезу білка бактерії, а на її транспортну РНК, яка також задіяна в цьому процесі. Без неї синтез не відбудеться. Оскільки цей підхід раніше не використовувався, туберкульозна бактерія ще не змогла адаптуватися до нього. Тому такі ліки є значно ефективнішими у порівнянні з уже існуючими.

Про розробки українських вчених у галузі боротьби з туберкульозом також розказала директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Ганна Єльська.

За її словами, науковці з інституту працюють у двох головних напрямах у сфері подолання туберкульозу, а саме: розробляють надчутливі сенсори, які дозволять відрізняти резистентну форму туберкульозу від звичайної, та принципово нові препарати для лікування цього захворювання.

Рисунок3

Здавалося б, нарешті знайдено ефективні засоби діагностики й лікування туберкульозу. І для його масового впровадження потрібно лише фінансування. Однак, якби парадоксально це не звучало, в Міністерстві охорони здоров’я України не зацікавились винаходами українських генетиків.

Щоб цей та інші винайдені препарати запустити в серійне виробництво, потрібне соціальне замовлення. Тобто МОЗ має гарантувати, що буде закуповувати вітчизняні ліки. Але міністерство не дає такої гарантії. Тому за кордоном продовжують купувати дорогі та малоефективні препарати.

Свого часу українські науковці розробили ефективні тест-системи для швидкого виявлення туберкульозу. Про це в ефірі телеканалу РАДА розповів директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України Сергій Комісаренко.

Рисунок2

Ці тест-системи відзначаються високою специфічністю і чутливістю. Порівняння їх з іноземними зразками показало, що вони не гірші, або місцями навіть й кращі, ніж імпортні аналоги. Такі зразки вже готові до випуску, однак знову ж таки, як і в попередньому випадку, МОЗ не зацікавлено в цьому.

Таким чином, українці, хворі на туберкульоз, й надалі продовжують лікування дорогими та неефективними імпортними ліками, які замість лікування ще більше виснажують організм. Уряд замість того, аби вдатися до вирішення цієї проблеми і профінансувати розробки українських вчених, просто заплющує очі, продовжуючи за звичкою закуповувати закордонні препарати, абсолютно не думаючи про вітчизняну науку та хворих українців.