Чи можуть дієтичні добавки для схуднення, куплені на Амазоні, містити наркотичні речовини?

У своїх публікаціях я неодноразово наголошував, що американське походження дієтичних добавок не є гарантією їхньої високої якості, оскільки законодавство США, яке регулює виробництво та продаж БАДів, пропонує спрощену процедуру виходу їх на ринок.

Американське управління з контролю за продуктами та ліками (Food and Drug Admistration, FDA) у травні цього року зняло з продажу дієтичну добавку для схуднення Miss Slim. Управління рекомендує споживачам не купувати й не використовувати її, хоча продукт до цього часу вільно продавався на Amazon. Лабораторний аналіз FDA показав, що до складу дієтичної добавки на основі рослини арцинії камбоджійської Miss Slim входить також сибутрамін.

Сибутрамін – наркотична речовина, яку FDA видалило з ринку в жовтні 2010 року з міркувань безпеки. Як правило, сибутрамін застосовується при ожирінні для пригнічення апетиту пацієнта. Проте сибутрамін суттєво підвищує артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень у деяких людей і може становити значний ризик для людей з анамнезом ішемічної хвороби серця, застійної серцевої недостатності, аритмій або інсульту. На думку спеціалістів, ризики, пов’язані з уживанням цієї речовини, істотно перевищують її позитивний ефект.

У жовтні 2010 року МВС України провело досить успішну кампанію з вилучення дієтичних добавок, що містять сибутрамін, з українського ринку. Проте з’являються все нові добавки для схуднення, а продаж БАДів через інтернет практично не контролюється державними органами на вміст токсичних речовин.

iHerb пропонує два десятки засобів для схуднення на основі гарцинії камбоджійської, а імуностимуляторів майже тисячу… До того ж, безліч інтернет-магазинчиків продають добавки, склад і походження яких невідомі… 

Чому національні виробники проходять складну й дороговартісну процедуру розробки технічних умов, санітарно-епідеміологічну оцінку, державну санітарно-епідеміологічну експертизу дієтичних добавок, а ринок заполонила продукція невідомої якості переважно з Південно-Східної Азії? Чи не пора нашим законодавцям убезпечити українських споживачів від дієтичних добавок сумнівної якості?

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадське об’єднання   «ДОБРАДІЯ»
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України