Аромати з ризиком: яких кондиціонерів для білизни слід остерігатися

З ароматом жасмину, бузку, польових трав і квітів, цитрусовий? Який кондиціонер для білизни зазвичай використовуєте ви? А чи доводилося вам колись замислюватися про те, із чого зроблені ці ароматизатори, і головне – наскільки безпечними є пахучі кондиціонери для білизни? Адже, коли ми відчуваємо різкий запах фарби, диму або, скажімо, несвіжих продуктів, це є для нас попередженням про небезпеку. Зовсім інша реакція у нас на “приємний запах” – запах квітів, фруктів, соснового лісу тощо. Та чи справді все, що приємно пахне, – безпечне, особливо якщо йдеться про синтетичні ароматизатори?

Гарно пахне – отже, безпечний?

Кондиціонер для прання для більшості сьогодні річ буденна. Плануєте прання? Отже, знадобиться пральний порошок і кондиціонер для прання: він зробить білизну більш м’якою і приємною на дотик, допоможе зберегти яскраві кольори тканини. Випрана з антистатичним кондиціонером білизна не електризується, її легше прасувати. Кондиціонер створює на тканині захисний шар, що допомагає волокнам “відштовхувати бруд” і менше зношуватися. Ну і звісно кондиціонер надає білизні такого приємного аромату. Словом, аргументів «ЗА» використання кондиціонерів більше ніж достатньо. Тому про ці переваги не втомлюються говорити виробники цих засобів.

А от про мінуси в рекламі не говорять ніколи. Зокрема, не говорять про ризик виникнення алергії від використання ароматизованих кондиціонерів, про можливі захворювання дихальних шляхів, канцерогенність деяких ароматизаторів і про те, як вони впливають на нервову систему.

Та як би старанно не маскували ризики самі виробники, досить поглянути на перелік хімічних сполук, що входять до складу засобу, і прочитати про їх токсикологічні властивості, аби зрозуміти, що нам кажуть не все.

Чорний перелік: яких ароматів і речовин в кондиціонерах для прання варто остерігатися

chimichnyj-sklad-kondycioneraВиробники кондиціонерів для прання переконують, що ці засоби ідеально підходять для всієї родини, зокрема й для дітей. Але дослідження показують, що більшість ополіскувачів містять щонайменше дві речовини, небезпечні для людини.

Часто причиною проблем зі здоров’ям можуть бути самі ароматизатори, які використовують у виробництві кондиціонерів. Приємний аромат можна забезпечити, використовуючи натуральні сполуки, наприклад, ароматичні масла. Утім, натуральні ароматизатори коштують не дешево, тому виробники використовують значно дешевші синтетичні сполуки.

Окрім того, справа в концентрації та частоті використання. До прикладу, вам не зашкодить понюхати квіти конвалії, зовсім інша справа, якщо поставити такий букет в спальні, де дихати її пахощами вам доведеться 7-9 годин поспіль.

Запах бузку

Якщо ваш засіб після прання має запах бузку – дуже ймовірно, що цей аромат йому надає синтетичний ароматизатор альфа-терпінеол. Відповідно до даних, які оприлюднила Агенція з охорони довкілля США (ЕРА), альфа-терпінеол може стати причиною цілого ряду проблем із здоров’ям у людей. Зокрема, контакт із альфа-терпінеолом може спричинити:

 • постійні головні болі;
 • подразнення слизових оболонок (горло, ніс, очі);
 • відчуття неспокою й депресію;
 • втрату координації;
 • дисбаланс ЦНС.

Запах жасмину

У побутовій хімії для надання засобу аромату жасмину часто використовують бензилацетат. При незначних концентраціях він вважається порівняно безпечним. Та якщо не дотримуватися безпечного дозування або якщо у вас чутливість до такої сполуки, він може завдати суттєвої шкоди. Ось лише деякі із можливих розладів, які можуть виникнути внаслідок контакту із цією речовиною:

 • подразнення очей;
 • подразнення слизових оболонок дихальних шляхів;
 • головний біль, запаморочення;
 • тошнота й блювання;
 • збільшення ризику раку підшлункової залози.

Додамо, що саме бензилацетат найчастіше використовують для ароматизації ополіскувачів.

Для надання білизні приємного аромату жасмину до ополіскувача часто додають також бензиловий спирт. Ця речовина знаходиться в ефірних маслах із гіацинта, жасмину та деяких інших квітів. Щоправда, у промисловому виробництві бензиловий спирт виготовляють за допомогою хімічних реакцій.

Цікаво, що цю речовину використовують не лише як віддушку для засобів побутової хімії, але і як харчову добавку (у виготовленні кондитерських виробів, шоколаду, хлібобулочних виробів, як ароматизатор вин, лікерів та інших напоїв). Щоправда, у багатьох розвинених країнах (країни ЄС, Нова Зеландія, Австралія) така харчова добавка вже заборонена до використання.

При регулярному контакті з цією речовиною можуть виникнути такі проблеми зі здоров’ям, як:

 • розлади в роботі ЦНС;
 • тошнота й блювання;
 • головний біль;
 • подразнення слизових оболонок дихальних шляхів.

Бензиловий спирт не рекомендують використовувати у засобах косметики та побутової хімії для дітей.

Запах лаванди

Кондиціонери для прання пахнуть лавандою завдяки додаванню ліналоолу. Ізомери цієї речовини можуть надавати також запах конвалії, коріандра та шалфею. Саме тому ця речовина так часто зустрічається в різноманітній косметиці – від кремів до парфумерії. Близько 80 % віддушок, що використовуються у сучасній парфумерії та косметиці, містять ліналоол.

Ліналоол може зустрічатися практично в будь-яких косметичних засобах: у шампунях та бальзамах для волосся, кремах, декоративній косметиці, засобах для гоління, в косметиці для засмаги, засобах для вкладання волосся, парфумерії, а також у великих концентраціях може міститися в кондиціонерах для прання, щоб надавати білизні приємного аромату.

Тривалий контакт із ліналоолем може призводити до таких проблем зі здоров’ям, як:

 • алергія;
 • екзема, псоріаз;
 • подразнення слизової оболонки очей;
 • депресія;
 • порушення м’язевої координації;
 • порушення в роботі нервової системи;
 • рак молочної залози;
 • рак органів репродуктивної системи.

Сьогодні медики відносять ліналоол до однієї з найбільш поширених причин виникнення алергії. На думку вчених, цей алерген посідає третє місце за кількістю уражених людей після нікелю та кобальту.

Ліналоол вважається умовно безпечним, на відміну від продуктів його окислення. Проблема полягає в тому, що ліналоол швидко окислюється під дією повітря та жирних кислот. Додавання до засобів побутової хімії антиоксидантів значно сповільнює процес окислення. Утім, окислення ліналоолу буде відбуватися при порушенні умов зберігання засобу – внаслідок недотримання температурного режиму, при потраплянні на засіб прямих сонячних променів, після завершення терміну придатності тощо.

Так, в 2009 році науковець із Швеції Йоханна Хрістенсен опублікувала результати досліджень впливу ліналоолу на здоров’я людини. Оксиди ліналоолу, що утворювалися внаслідок контакту з повітрям, спричинили алергію у 5 % людей, що користувалися засобами побутової хімії із вмістом ліналоолу (косметикою, миючими та гігієнічними засобами).

Людям із підвищеною чутливістю шкіри, при хронічних хворобах печінки, із захворюванням на бронхіальну астму і вагітним не рекомендують використовувати засоби із вмістом ліналоолу.

Запах цитрусу

Цитрусовий запах кондиціонерам, косметиці та миючим засобам надає терпінолен. Ця прозора рідина із цитрусовим ароматом використовується як віддушка для кремів, мила, засобів для гоління, засобів для прання тощо.

Терпінолен відноситься до можливих канцерогенів. При постійному впливі на людину він може стати причиною:

 • подразнення слизових оболонок очей;
 • подразнення дихальних шляхів;
 • подразнення шкіри;
 • захворювання слизової носа;
 • росту злоякісних клітин в сечовому міхурі та нирках.

… і не лише віддушки

Це, на жаль, не повний перелік потенційно небезпечних речовин, які можуть міститися в ополіскувачах для прання. До складу кондиціонерів для прання часто входять такі речовини як:

 • хлороформ (канцероген, нейротоксин);
 • камфора (викликає подразнення);
 • пентан (має наркотичну дію).

Чи варто ризикувати?

У сьогоднішніх реаліях нас постійно оточують сотні потенційно небезпечних сполук: шкідливі речовини можуть бути в їжі, воді, тарі. Вони можуть виділятися в повітря з меблів, одягу, будматеріалів, можуть потрапляти в повітря в результаті роботи заводів чи автомобільного транспорту, сільськогосподарської діяльності… Цей перелік можна продовжувати.

То чи варто перейматися ще через одну? На це питання кожен повинен відповісти сам для себе. Утім, очевидно, що покупці мають право знати про потенційні ризики, щоб мати можливість зважити всі за і проти та прийняти оптимальне рішення для себе і своєї сім’ї.

На превеликий жаль, державне регулювання у цій сфері поки працює не достатньо добре. На потенційно небезпечних товарах побутової хімії немає маркування про потенційні ризики, аналогічно до того, яке є, скажімо, на алкогольних напоях чи тютюнових виробах. Більше того, на виробі часто навіть не вказують усіх речовин, що входять до його складу. Таким чином, чимало покупців просто не здогадуються про потенційні ризики і на 100 % довіряють виробникам і промотекстам про переваги кондиціонера.

До слова, не лише покупці можуть стати жертвою неякісних хімічних товарів. Торгова мережа, що реалізує неякісний товар, також матиме значні репутаційні втрати. Тож, все частіше торгові мережі звертаються до хімічних лабораторій та замовляють хімічні дослідження, аби переконатися в якості продукції, яку реалізують. Адже сьогодні це єдиний спосіб перевірити, наскільки вона безпечна.

Вирішили все ж користуватися кондиціонером для білизни? Пам’ятайте про правила безпеки

pobutova-himijaЯкщо ви все ж не хочете відмовитися від улюбленого кондиціонера для білизни, ось кілька порад, що допоможуть мінімізувати ризик від використання цього засобу:

 • чітко дотримуйтеся дозування, вказаного на етикетці. В жодному разі не перевищуйте максимально дозволені дози;
 • стежте за терміном придатності продукту. Протермінований ополіскувач (так само як і інша побутова хімія) може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям;
 • не купуйте побутову хімію “з рук”. Торгівці, що працюють на вулиці, не можуть забезпечити належний температурний режим для побутової хімії, відтак, її часто перегрівають, тримають на морозі чи під дією прямих сонячних променів. Окрім того, так є більший ризик купити неякісну чи фальсифіковану продукцію;
 • не використовуйте кондиціонери із сильним запахом для дитячих речей, а також речей алергіків та людей із захворюваннями дихальних шляхів;
 • дотримуйтеся правил зберігання, вказаних на етикетці. До прикладу, побутову хімію не можна тримати під дією прямих сонячних променів;
 • зберігайте кондиціонер для білизни у щільно закритій тарі – так у повітря у вашому будинку потраплятиме менше шкідливих летких ароматичних сполук;
 • не сушіть білизну в спальні чи інших приміщеннях, де проводите багато часу. Адже велика частина шкідливих речовин із білизни випаровується разом із вологою.

Чи можна мати м’яку і ароматну білизну без ризику?

bezpeka-diteyТе, що на ринку велику частку займають кондиціонери для прання із вмістом шкідливих речовин, зовсім не означає, що всі вони мають однаково “поганий” склад. Як і будь-які інші товари, кондиціонери для прання можуть значно різнитися за складом і, відповідно, рівнем ризику. І далеко не завжди вища ціна означає високу якість.

Фактично, єдиний спосіб визначити, продукція якої торгової марки має “безпечний склад”, – замовити незалежні дослідження хімічного складу. Або, як варіант, виготовити кондиціонер в домашніх умовах. Таким чином ви і без хімічних досліджень можете бути впевнені в тому, що кондиціонер цілком безпечний для вас та вашої родини. Пом’якшити білизну можуть такі прості продукти, як оцет, сода та господарське мило. А зробити випрані речі ароматними можна, додавши натуральних ароматизаторів – кілька крапель ефірних олій, таких як лавандова, апельсинова чи м’ятна.

В мережі Інтернет можна знайти десятки рецептів приготування кондиціонерів для білизни в домашніх умовах. Пропонуємо, мабуть, найпростіший рецепт кондиціонера, що допоможе зробити вашу білизну більш м’якою на дотик та ароматною.

Для приготування кондиціонера в домашніх умовах вам знадобиться кухонна сіль і ваша улюблена ефірна олія. Змішайте чотири склянки кухонної солі із приблизно 20-ма краплями ефірної олії (кількість ефірної олії можна змінити в залежності від того, наскільки інтенсивний аромат ви хочете отримати). Такий кондиціонер слід тримати в герметично запакованій тарі в темному й прохолодному місці. До кожного прання додавайте не більше 4 столових ложок такого засобу. Він зробить вашу білизну м’якою, ароматною, а кольори білизни збереже яскравими.

Де в Україні замовити хімічний аналіз засобів побутової хімії