Вас не хочуть обслуговувати українською мовою? Що робити – радять активісти Громадської організації «Незалежні»

Як часто Вас не хочуть обслуговувати українською мовою у магазинах, кав’ярнях, сервісних центрах? Кожен україномовний споживач бодай раз стикався з такою, без сумніву, проблемою. Але є і зворотний бік медалі, коли, навпаки, покупці вимагають, аби продавці розмовляли з ними російською, бо так сталося, що, будучи громадянами України, вони не розуміють державної мови. Що робити в таких випадках? Як захистити свої права україномовним громадянам?

skrin1

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

Як очікувалось, проблема дискримінації україномовного споживача є знайомою багатьом. Після розміщення моєї попередньої статті на Фейсбук виникла доволі жвава дискусія на цю тему.

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

Як видно зі скриншоту, багато хто зізнався, що потрапляв у неприємну ситуацію, пов’язану з обслуговуванням українською мовою.

Також виявилося, що цурання рідної мови властиве не лише продавцям, а й деяким покупцям:

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

На скриншоті наведено коментар касира, яка розмовляє українською мовою. Жінка зазначає про доволі часті випадки, коли покупці, подекуди агресивно, вимагають розмовляти з ними російською. І це в самому центрі України – Запоріжжі. Упевнений, така проблема властива не лише цьому місту, а й багатьом іншим українським великим містам, містечкам та селищам.

На превеликий жаль, дуже часто власне небажання й зневагу до державної мови такі люди прикривають так званою дискримінацією інших мов, зокрема російської. Буцімто тут обмежуються права і свободи тих, хто не хоче розмовляти державною мовою.

Панове, запам’ятайте, будь ласка, – вимога та бажання розмовляти українською мовою у громадських закладах і сервісах обслуговування не є дискримінацією інших мов та національних меншин!

Як захистити власне право на обслуговування державною мовою? 

На жаль, не кожен із нас юрист і добре обізнаний із сучасним законодавством України. Особливо щодо мовного питання. Тому часто доволі нелегко переконати свого опонента (продавця або, навпаки, покупця), що Ви маєте право на обслуговування українською мовою. Подолати таке нахабство і невігластво поодинці досить складно та малоефективно. Це вимагає багато часу й зусиль, а на додачу до всього Вас ще можуть зробити винним. На щастя, в Україні діє Громадська організація «Незалежні», яка дуже активно бореться з подібним мовним свавіллям.

Скриншот https://www.facebook.com/independents.org.ua/?hc_ref=ARR7WPDU_PfX4wjborBARg5X2Mt4KL2dYY9pKLUxHm9emTeSBUheN26jv1D-WI5rrBw&fref=nf

Скриншот https://www.facebook.com/independents.org.ua/?hc_ref=ARR7WPDU_PfX4wjborBARg5X2Mt4KL2dYY9pKLUxHm9emTeSBUheN26jv1D-WI5rrBw&fref=nf

На сторінці Фейсбук Громадської організації «Незалежні» можна знайти інформацію про схожі  випадки, їх тлумачення та юридичну консультацію від спеціалістів.

Так, повертаючись до випадку продавчині із Запоріжжя та вимоги покупців обслуговувати їх лише російською мовою, ми зробили запит щодо юридичної консультації. Відповідь фахівців Громадської організації «Незалежні» не змусила на себе чекати.

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

Скриншот www.facebook.com/labprice.portal

Ідеться про те, що в Запоріжжі регіональною мовою є російська, але обов’язковою для вивчення залишається українська. Згідно з посадовою інструкцією, працівник магазину має розмовляти державною мовою, або іншою, якщо він не надає послуги громадянам. Це означає, що посадова інструкція не вимагає знання російської мови, проте наголошує на знанні української. Отже, роботодавець не може звільнити працівника, який діяв у межах посадової інструкції і розмовляв із покупцем державною мовою на вимогу обслуговувати його російською.

До того ж, згідно зі статтею 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання та захист російської, інших мов національних меншин України.

Частиною 1 статті 3 Закону України «Про засади державної мовної політики» передбачено, що кожен має право вільно визначати мову, яку вважає рідною й обирати мову спілкування, а також визнавати себе двомовним чи багатомовним.

Варто навести ще й такі статті цього Закону:

Стаття 6. Державною мовою України є українська мова.

Стаття 18. В економічній і соціальній діяльності об’єднань громадян, приватних підприємств, установ та організацій, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб вільно використовуються державна мова, регіональні мови або мови меншин, інші мови.

Окрім того, слід наголосити, що рішенням Конституційного Суду України від 14.12.99 р. № 10-рп (справа про застосування української мови) надано тлумачення положенню частини першої статті 10 Конституції України, відповідно до якого українська мова, як державна, є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.

Отже, ще раз хочу наголосити, що використання української мови як основної мови спілкування у публічних сферах суспільного життя аж ніяк не суперечить мовним правам національних меншин та не дискримінує російську чи будь-яку іншу мову, якою спілкуються на території України.

Підтримаймо своїми благодійними внесками судові процеси Громадської організації «Незалежні» проти комерційних фірм, які дискримінують українців за мовною ознакою. Номер картки ПриватБанку 4731 1856 0729 5240.