Здобудемо своє право на українську як Святослав Літинський

Святослав Літинський – саме та людина-легенда, котрій уперше вдалося вибороти відсутність у власному паспорті запису мовою країни-агресора. А також примусити ПриватБанк надсилати йому квитанції державною мовою, а Верховну Раду – надати автентичний переклад усіх реплік у стенограмі засідання її комітету (коментарів, виступів, доповідей, заяв), опублікованих іноземною. Утім, у правовому полі Святослав Літинський має ще чимало безумовних перемог. І кожна з них – здавалось би, неймовірна, але факт.

Літинський Святослав

Фото: https://www.facebook.com

Почалося все з нової пральної машини «Samsung», замовленої через інтернет.

Після доставки виявилося, що виробник не сприйняв близько до серця вимогу українського законодавства щодо обов’язковості маркування товару українською мовою. Обурившись такою постановкою питання, Святослав не обмежився поверненням пральки в обмін на свої гроші, а вирішив дотиснути ситуацію в суді. Це було складно, бо, по-перше, важко було знайти відповідача – виявилося, що це не «Samsung Electronics Україна», а Samsung Electronics Україна Компані. Як-то кажуть, нюанс.

Друга складність полягала в тому, що суд вважав інцидент вичерпаним, раз сторони залишилися, так би мовити, «при своїх інтересах». Однак суд визнав порушенням чинного законодавства відсутність українського маркування на пральних машинах «Samsung». Компанія зробила висновки і вже майже чотири роки маркує свої пральні машини державною мовою.

Майже аналогічно розвивалися події з компанією «Gorenje»: програвши суд у першій інстанції, компанія навіть не стала чекати оприлюднення рішення Апеляційного суду – відразу надіслала Літинському листа з повідомленням, що україномовні панелі управління до її пральок уже виготовляють на заводах.

пральна машина

Фото: http://uapress.info/

Надихнувшись такими прикладами (а може, оцінивши рішучість Святослава Літинського та можливі репутаційні втрати) і вирішивши не доводити справу до суду, почала ввозити пральки та мікрохвильовки з українською мовою компанія «LG», потім підтягнулися компанії «Zanussi» і «BEKO», а тоді й низка інших.

Якщо ви намагалися придбати ноутбук із 2010 по 2014 рік, то знаєте, що в цей час жодної моделі ноутбука з українською мовою просто не існувало. Однак після того, як у 2015 році Hewlett-Packard програв позов Святослава Літинського, то багато виробників ноутбуків пройнялися відповідністю їхньої продукції чинному законодавству і почали маркувати клавіатури ноутбуків українською мовою.

Hewlett-Packard програв позов Літинського

Зображення: https://infokava.com

У тому ж 2015 році настала черга автомобільних виробників. Із березня до листопада Святослав Літинський домігся нечуваного прогресу: автомобілі «Volkswagen» моделі «Touareg» почали випускати з можливістю обрання україномовних текстів мультимедійних систем. Представник Volkswagen пообіцяв, що вже із середини 2016 року інші моделі також матимуть українську у панелі приладів. Після численних звернень та позову Літинського SEAT наслідував приклад Volkswagen, почавши випускати авто «SEAT Ateca» з можливістю вибору української мови.

Триває «виховна робота», яку веде львів’янин у суді, і з інтернет-магазинами. «Бомонд», «Секур», «Антошка», «ЛТБ джинс» уже здалися після позовів Святослава – хтось уже встановив державну мову, хтось іще працює над цим, а хтось готується вчинити так само, бачачи, що опір недоречний. А може, і просто зрозумівши, що запит на українську мову є, і краще його просто задовольнити.

Антошка

Ми всі пам’ятаємо, яка страшна хвиля зросійщення прокотилася Україною після приходу до влади Януковича. Інерція цього процесу була настільки потужна, що навіть після Революції гідності ми би ще довго не уявляли, що можна зробити з його наслідками. Але ще у 2012 році Святослав Літинський почав крок за кроком відвойовувати в суді наше право жити в українській Україні. І вже зараз, озираючись на його здобутки, ми бачимо, як суттєво змінилася ситуація з використанням державної мови. Літинський створив чимало правових прецедентів, на які можна спиратися при подальшому вирішенні подібних суперечок.

Це не означає, що справу вже зроблено або що Святослав Літинський – «один у полі воїн». Є ще багато незакінчених справ – та ж мережа «Алло», яка суд уже програла, але ніяк не визначиться з апеляцією, її ще рано ставити на полицю з трофеями. Або інтернет-магазин «bezdor4x4.com.ua», котрий уже погодився українізуватися, але ще на шляху до цього – працює над перекладом властивостей деяких товарів, це не має забрати багато часу.

bezdor4x4.com.ua Літинський

Тому розслаблятися рано. І не лише Святославу Літинському, а й усім, хто теж хотів би мати можливість у власній країні отримувати все обслуговування державною мовою.

До речі, таких людей набагато більше, ніж здається, і вони навіть частково самоорганізувалися в громадську організацію «Незалежні». Так набагато легше координувати зусилля. Звичайно, серед її засновників першим номером стоїть Святослав Літинський, але, так би мовити, вершина айсберга – менш знамениті члени організації роблять не менш важливу частину роботи.

Звичайно, не всі ми юристи і не всі маємо змогу витрачати багато часу та енергії на бюрократичну та судову боротьбу за власні мовні права. Але можна зробити суттєвий внесок у справу й іншим шляхом. Щоб ті, у кого це гарно виходить, могли це зробити і для нас, і за нас.

ГО Незалежні

Підтримаймо своїми благодійними внесками судові процеси ГО «Незалежні» проти комерційних фірм, які дискримінують українців за мовною ознакою. Номер картки ПриватБанку 4731 1856 0729 5240. Ми варті того, щоб жити не в колонії, а у власній країні!