Туберкульоз – чума ХХІ сторіччя, на яку не будуть діяти жодні ліки

Однією з найбільших проблем, з якими стикнулось людство у ХХІ сторіччі, стала резистентність до антибіотиків серед збудників багатьох серйозних інфекційних захворювань. Серед них одне з перших місць посідає туберкульоз. Чому так сталося?

Відомо, що нові ліки здатні вбити близько 98 % клітин шкідливих бактерій. Але завжди залишається ще 2 %, про які дуже часто забувають. Саме ці 2 % являють собою клітини збудника, який вижив та адаптувався до дії лікарського препарату. Далі при найліпшій нагоді він проявить себе, і добре відомі ліки вже не допоможуть. Це так звана «гонка озброєнь», коли, з одного боку, вчені весь час намагаються винайти нові ефективні препарати для лікування хвороби, а з іншого, – бактерії еволюціонують таким чином, аби пройти цей добір і набути стійкості до ліків.

Зволікання з розробкою ліків проти туберкульозу може призвести до катастрофічних наслідків

Для винайдення та масового впровадження антибіотика потрібно щонайменше 10 років і обійдеться від 800 мільйонів до 1 мільярда доларів. Це є однією з причин, чому багато фармацевтичних компаній припинили свою діяльність у цьому напрямі. Так, до прикладу, за останні 30 років було створено лише 1 додатковий засіб проти туберкульозу.

Як зазначає Михайло Тукало, заступник директора Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, покликаючись на звіт групи економічних експертів у галузі стійкості до мікроорганізмів, замовлений британським урядом, якщо людство й надалі продовжуватиме так неефективно боротись із збудниками інфекційних захворювань, то до 2050 року у світі помиратиме 10 мільйонів осіб щорічно, а економічні збитки становитимуть 100 трильйонів доларів щорічно.

Єдиним виходом для боротьби із такими серйозними хворобами, як туберкульоз, є постійна розробка нових ліків, причому щоразу слід удосконалювати ці препарати, аби вони діяли напрямлено лише на збудника і не наносили шкоди організму хворого.

Новітні розробки українських учених можуть вилікувати від туберкульозу

Добре відомо, що для винайдення нового ефективного методу боротьби зі збудником хвороби, необхідно вдаватись до симбіозу декількох наук, наприклад молекулярної біології, медичної хімії та біоінформатики. Про це в ефірі телепередачі «Зроблено в Україні» розповів Сергій Ярмолюк – завідувач відділу біомедичної хімії Інституту молекулярної біології і генетики НАН України.

Рисунок5

Якраз на межі такого поєднання декількох наук і працюють українські вчені з Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Ними було створено принципово новий підхід до знешкодження туберкульозної палички. Результати їхніх досліджень підтверджено американськими колегами. Вони пропонують провести спільні доклінічні дослідження препарату в США. Однак, українські вчені все ж сподіваються на фінансову підтримку з боку власної держави. Було б набагато краще, якби уряд України замість того, аби закуповувати величезні партії дорогих імпортних й часом малоефективних ліків, здійснював належне фінансування розробок вітчизняних вчених. Адже ці ліки нічим не поступаються за якістю іноземним, ба більше, часом вони значно кращі і більш вигідніші для українського споживача. Держава має бути зацікавлена в забезпеченні всіх належних умов для можливості розвитку української науки, адже без науки немає майбутнього.