Чим небезпечне вживання забрудненої аміаком води? Поради науковця

наслідки хімічних катастроф

Масове забруднення річок Остер та Сула стало причиною занепокоєння жителів Києва, чи не матиме це катастрофічних наслідків для вод Дніпра та Десни, які забезпечують питною водою столичний регіон? Адже за словами спеціалістів ситуація, що склалася має характер екологічної катастрофи місцевого значення: вода у річках Остер та Сула набула неприродного брудно-коричневого кольору, має неприємний запах, піниться і як результат масова загибель риби у річках. Крім того, медичні працівники зафіксували отруєння у людей, які протягом тривалого часу знаходилися на березі Сули.

Люди зверталися із скаргами на сильний головний біль, у декого із потерпілих тіло вкрилося жахливими пухирями. За словами Полтавської та Чернігівської екологічної інспекції, забруднення річок має природне походження. Сильні дощі, які нещодавно прокотилися в регіонах, стали причиною потрапляння агрохімікатів та фекаліїв у води рік, це спричинило підвищення рівня аміаку у воді. 02_fishСпеціалісти вже взялися за утилізацію мертвої риби та проводять необхідні заходи по застереженню місцевих жителів від купання у річках та вживання отруєної риби. Працівники «Київводоканал» заспокоюють жителів столиці, запевняючи, що ситуація під контролем. Та чи дійсно це так і чим небезпечне вживання води з підвищеним рівнем аміаку? З цими питаннями ми звернулися до співробітника Науково-сервісної фірми “ОТАВА” Миколи Вовка.

Причини та наслідки забруднення річок аміаком. Пояснює науковець

– Дійсно, ситуація що склалася, досить серйозна і несе небезпеку як для екосистем річок, так і для здоров’я людини, – пояснює ситуацію Микола Вовк. Основна небезпека полягає у перенасиченні води аміаком. Аміак – безбарвний газ, добре розчинний у воді, з характерним запахом, має токсичний вплив на водну флору і фауну. За умов коли рН води складає менше 8 – знаходиться у формі амонію, а коли рН складає більше 11 – у формі аміаку, у межах між рН 8-11 – зустрічаються як амоній так і аміак. Сума аміаку та амонію складає загальний амонійний азот. Особливу небезпеку аміак становить при взаємодії у воді з іншими хімічними елементами. Підвищення токсичності аміаку можуть спричиняти і різні екологічні чинники, зокрема рН і температура. У природних умовах рівень аміаку у ґрунтових водах не перевищує 0,2 мг на літр. Більш високий рівень аміаку (до 3 мг/л) зустрічається у шарах багатими гуміновими речовинами. У нормі поверхневі води містять – 12 мг/л аміаку. Присутність аміаку у високих концентраціях є важливим показником фекального забруднення водойм.

Основним чином аміак потрапляє до водойм з очисних споруд стічних вод і відходів тваринного походження, забрудненого повітря і стоків сільськогосподарських угідь. За високої концентрації аміаку у воді він накопичується в тканинах і крові риб, таким чином призводить до їх загибелі. Масова загибель риби, яка була зафіксована у річках Остер та Сула, може бути лише вершиною айсбергу, так як перевищення рівня аміаку у водоймі, призводить до екологічної нестабільності екосистеми в цілому, при витісненні азот-чутливих видів руйнуються функціональні зв’язки між усіма ланками екосистеми (рослинами, тваринами, мікроорганізмами). Що призводить до порушення саморегуляція екосистеми, тому над відновленням чистоти річок потрібно буде працювати роками.

Чи може забруднена аміаком вода стати причиною генетичних порушень?

Аміак є важливим джерелом азоту для ссавців під час синтезу амінокислот, ДНК, РНК, він відіграє істотну роль у регулюванні кислотно-лужних реакцій тощо. Але при надмірному потраплянні аміаку в організм може викликати серйозні порушення. Особливо чутливою, як з’ясували науковці є репродуктивна система. Пероральне введення сполук амонію викликало у самок кролів порушення у функціонуванні яєчників, матки, гіпертрофії молочних залоз тощо. У вагітних самок щурів було зафіксовано гальмування росту плода, хоча й без морфологічних порушень. На генетичному рівні було зафіксовано появу летальних мутацій та різноманітні перебудови хромосом.

Наслідки вживання забрудненої аміаком води

У лабораторних умовах науковцям вдалося встановити що, при разовому вживанні солей амонію (200-500 мг/кг до маси тіла), він спричиняє порушення нервової системи, нирок, викликає набряк легень. Короткотривале вживання води із концентрацією солей амонію у межах 75-360 мг/кг викликає підвищення артеріального тиску. При тривалій дії на щурів питної води із високим рівнем амонію спостерігалося зниження вмісту кальцію в організмі, відбувалася зміна в рН крові та зменшувалася вага тіла.

Особливо вразливими є люди із зниженим метаболізмом аміаку, що може бути спричинено ферментативним дефіцитом через генетичні розлади, порушенням печінки, нирок. При вживанні аміаку у вигляді солей амонію, об’ємом 100 мг/кг на добу, у людському організмі порушується метаболізм глюкози, чутливість тканин до інсуліну, кислотно-лужна рівновага. Вдихання парів аміаку може спалити дихальні шляхи, призвести до токсичного отруєння організму.

Як захистити себе від вживання забрудненої аміаком води?

Яким же чином уберегти себе від негативного впливу аміаку? На жаль, самостійно визначити рівень аміаку у воді неможливо, так само як і позбутися його. Допомогти можуть лише спеціалісти провідних наукових лабораторій. До того ж аміак це лише одна з багатьох небезпек, які можуть чекати на Вас при вживанні забрудненої води, від яких може захистити лише вчасно проведений аналіз води.