Комплексний екологічний аналіз приміщень. Дізнайтеся все про екологію Вашого простору

В якому екологічному середовищі ми живемо?

analiz1.jpg.pagespeed.ce.zK9G67Nd74Квартира – транспорт – офіс – супермаркет – транспорт – квартира – ось щоденне замкнуте коло, середовище нашого існування. Значну частину свого часу сучасний міський мешканець проводить в закритих приміщеннях. І добре, коли це чисте, тепле, затишне приміщення, а не тісний, запилений офіс, у якому кожен квадратний сантиметр закладений паперами та технікою, чи шумний і темний цех, чи холодна аудиторія з поганою вентиляцією тощо. Здоров’я, самопочуття, працездатність людини напряму залежить від умов на виробництві та можливості якісного відпочинку та релаксації вдома.

Однак і сільські мешканці знаходяться в не меншій небезпеці. Часто в околицях сіл розміщені склади отрутохімікатів, що зберігаються в неналежних умовах, звалища відходів, пролягають великі транспортні шляхи, розміщене небезпечне промислове виробництво, тощо. Все це негативно впливає на ґрунти, воду і повітря, а отже, і на здоров’я людей.

Всі небезпечні для людини екологічні чинники, які можуть мати місце в приміщенні, можна умовно поділити на такі категорії:

  • шкідливі речовини, що потрапляють у приміщення з атмосферним повітрям,
  • антропотоксини, що виділяються в процесі життєдіяльності людини,
  • продукти розпаду полімерних матеріалів, які входять до складу меблів, будівельних та оздоблювальних матеріалів,
  • продукти згорання побутових газів
  • побутова діяльність, пов’язана з використанням миючих засобів
  • бактерицидне забруднення
  • електромагнітне випромінювання
  • радіоактивність

Кожна людина має право володіти повною інформацією про наявність всіх зовнішніх чинників, що можуть негативно впливати на здоров’я, про їх рівень та ступінь небезпеки, а також мати хоча б елементарні уявлення про те, як мінімізувати такий вплив.

Надзвичайна властивість людського організму, та і взагалі будь-якого живого організму, абсолютно необхідна умова виживання, полягає в здатності адаптуватись до дії негативних зовнішніх факторів, виробляти захисні механізми, однак до певної межі. Для кожного такого негативного фактору встановлені та законодавчо закріплені науково обґрунтовані норми. Якщо встановлені норми перевищені, то організм вже не здатний самостійно справлятись з дією таких чинників, і необхідно вживати відповідних заходів для очищення, знезараження, захисту.

У яких випадках необхідно проводити екологічне дослідження приміщень?

Ви самі можете відчути таку необхідність, зважаючи на погіршення самопочуття, загострення хвороб, постійну втому, головні болі, тощо. Якщо Ваші спроби покращити ситуацію виявляються неефективними, можливо потрібні більш радикальні методи, чи Ви боретесь не з тим ворогом. Комплексний екологічний аналіз приміщення дозволить встановити повну екологічну картину, виявити всі негативні чинники та розробити ряд дієвих засобів захисту та очищення.

Пропоную Вам пройти невеличкий тест на екологію приміщення та відмітити для себе такі моменти.

analiz2.jpg.pagespeed.ce.WSrTTBK-siПоблизу вашого офісу, будинку, школи розміщені такі об’єкти:

  • (в радіусі 300 м) високовольтна лінія електропередач
  • ретранслятор мобільного зв’язку, телевізійна вишка, військові радіолокаційні об’єкти
  • велика транспортна магістраль, залізниця, аеропорт, пролягають авіаційні маршрути
  • велике промислове підприємство, АЕС, ТЕС
  • сміттєзвалище, очисні споруди, відстійники

abaliz3.jpg.pagespeed.ce.Ii2SV4_gM7При будівництві приміщення використовувались матеріали з вмістом азбесту, утеплювачі невідомого складу.

Меблі виготовлені з плит МДФ та ДСП, що містять формальдегідні смоли.

Опалення здійснюється за допомогою газових обігрівачів, каміну.

В приміщенні багато побутової, офісної, виробничої техніки.

Неякісна система вентиляції.

Не проводиться контроль температури і вологості в приміщенні.

Приміщення затісне для такої кількості людей

Звичайно, це не повний перелік, але якщо хоча б один з перерахованих факторів може мати місце, то абсолютно необхідно провести ґрунтовне дослідження – комплексний еколого-гігієнічний аналіз.

Особливо, якщо Ви збираєтесь придбати нове житло, переїжджаєте в нове робоче приміщення, проводите ремонтні роботи. Можливо Ви очікуєте на появу дитини, чи вже виховуєте дітей, обов’язково періодично проводьте екологічне дослідження приміщень, адже у ранньому віці дія шкідливих факторів особливо небезпечна і з більшою імовірністю може мати незворотні наслідки.

В школах, дитячих садках, офісах, громадських місцях. виробничих приміщеннях теж потрібно проводити періодичні вимірювання екологічних параметрів, щоб проконтролювати роботу систем вентиляції, очисних систем, вчасно виявити нові забруднювачі, тощо. Довірте екологічне дослідження приміщень спеціалістам української Науково-сервісної компанії «ОТАВА».

Порядок виконання робіт і результати

Сучасні моделі контрольно-вимірювального обладнання провідних виробників Tenmars, MIC, Gigahertz Solutions, Delta Ohm, Екотест та ін., новітні аналітичні методики, що є в арсеналі компанії ОТАВА, дають змогу виявити та оцінити з високою точністю рівень найрізноманітніших чинників.

Комплексне екологічне дослідження квартири, приватного будинку або офісу включає контроль таких показників:

  1. Вимірювання електромагнітного випромінювання
  2. Вимірювання радіаційного фону
  3. Загальна оцінка стану повітря та параметрів мікроклімату у приміщенні
  4. Визначення вмісту СО2
  5. Визначення концентрації формальдегіду
  6. Визначення концентрація летких органічних сполук ЛОС

Аналіз повітря

Почати варто з аналізу повітря, основного аналізу, що дозволяє зробити висновок як про загальний стан приміщення, так і про придатність його для тривалого перебування людей.

analiz4.jpg.pagespeed.ce.-SQpHxav0EВ закритих приміщеннях формується особливе повітряне середовище і композиція хімічних речовин, що суттєво відрізняється від атмосферного повітря. Компанія “ОТАВА” пропонує своїм клієнтам найсучасніші методики контролю концентрації отруйних речовин в повітрі. Найпростіший – за допомогою газоаналізаторів. Так вимірюють концентрацію вуглекислого газу, чадного газу, кисню, формальдегіду, горючих газів, легких органічних сполук. Для ще точнішого визначення концентрацій речовин, використовується більш чутливий метод за допомогою індикаторних трубок.

analiz9.png.pagespeed.ce.-80uUtni2-Компанія ОТАВА пропонує також унікальну для України можливість аналізу повітря  методом газової хроматографії із мас-спектроскопічною детекцією. Аналізи проводяться в спеціалізовані лабораторії в США, з якою співпрацює компанія ОТАВА.

Це найсучасніша методика, що дає можливість визначити весь спектр органічних речовин, присутніх у повітрі.

Це більше 400 летких органічних речовин, що є типовими забрудниками, та близько 200 000 органічних речовин, які можуть бути ідентифіковані за базами мас-спектрів, додатково визначаються токсичні речовини – маркери наявності плісняви в приміщенні. Це найбільш повний і точний аналіз повітря, який може запропонувати сучасна наука.

Не зважаючи на різну здатність різних хімічних речовин проникати в приміщення ззовні, дослідження свідчать, що концентрація отруйних речовин в повітрі навіть відносно чистого приміщення завжди вища, ніж на вулиці зі жвавим автомобільним рухом.

Ацетальдегид, формальдегід, ацетон, бензол, толуол, ксилол, фенол та ін. – їх концентрація може суттєво перевищувати норму. Відбувається це за рахунок використання неякісних будматеріалів, оздоблювальних матеріалів, корпусних і м’яких меблів. В будівництві використовують лише полімерних матеріалів більше сотні найменувань, що розпадаючись виділяють токсичні гази. Полівінілхлоридні матеріали, склопластики, лакофарбові покриття, деревностружкові плити, ламінати, коврові покриття з хімічних волокон, миючі засоби, тощо є потенційними джерелами отрути в наших будинках. Часто за зовнішню красу квартири чи офісу ми платимо занадто високу ціну, платимо своїм здоров’ям та здоров’ям своїх близьких.

Причиною забруднення повітря в приміщенні можуть бути також продукти життєдіяльності та побутової діяльності людини. В процесі свого фізіологічного функціонування, організм людини виділяє кілька сотень різноманітних хімічних сполук. Велике скупчення людей за умови поганої вентиляції суттєво погіршує стан повітря в приміщенні. Навіть нетривале перебування людини в таких умовах погано впливає на самопочуття, здатність до розумової діяльності.

analiz5.jpg.pagespeed.ce.3RV4A3qlB9Дуже важливо слідкувати за станом повітря за умови використання газу для побутових потреб. Встановлено, що внаслідок спалювання газу протягом години суттєво зростає концентрація вуглекислого газу, формальдегіду, оксиду азоту, бензолу, зростає температура повітря на 3-6 градусів, а вологість на 10-15 %, за умови браку кисню може утворюватися чадний газ.

analiz6.jpg.pagespeed.ce._-xQ5gSu7dЕкологія приміщення дуже страждає від паління. Цигарковий дим містить важкі метали, сірчаний ангідрид, стирол, ксилол, бензол, формальдегід, фенол, порядку 16 канцерогені тощо. Пачка цигарок, викурена за день, призводить до радіаційного опромінення, що в 3-5 разів перевищує норму.

Забруднюють повітря також каналізація та сміттєпровід. Комплексний еколого-гігієнічний аналіз дозволить виявити причини забруднення та вжити ефективних та дієвих заходів для очищення повітря.

Що можна зробити самостійно? Своєчасне очищення стоків, прибирання сміття, вологе прибирання та витирання пилу, забезпечення хорошої вентиляції, провітрювання, присутність кімнатних рослин, не палити в закритому приміщенні.

Електромагнітне випромінювання

Електромагнітне випромінювання навколо нас є небезпечним з огляду на його біологічну  дію. Електромагнітне випромінювання чинить теплову дію, може руйнувати клітинні структури. За частотою джерела електромагнітного випромінювання можна розділити на дві групи – низькочастотні, що випромінюють в діапазоні від 0 Гц до 3 кГц (високовольтні лінії електропередач, електростанції, трансформатори, електротранспот, побутова електротехніка, та ін.), та радіочастотні з частотою від 3 кГц до 300 гГц (мобільний зв’язок, радарні установки, мікрохвильові печі, телекомунікаційні технології, Wi-Fi, WiMAX, та інші джерела).

analiz7.jpg.pagespeed.ce.Y6ukWWvD-6Біологічна дія електромагнітного випромінювання визначається довжиною хвилі, напруженістю поля, тривалістю впливу. Особливо страждає нервова, серцево-судинна, імунна, статева системи організму. Зазвичай, розлади спричинені впливом ЕМВ мають функціональний та зворотній характер, однак за умови тривалого систематичного впливу можуть призвести і до незворотних розладів, стати причиною тяжких захворювань в тому числі онкологічних.

Небезпечними є також є електростатичні поля. На поверхні штучних килимових покриттів, лінолеумів, пластикових плит, одягу зі штучних тканин, інших матеріалів, що легко електризуються за рахунок тертя, зростає електричний потенціал, що негативно впливає на самопочуття людини, викликає головні болі, дратівливість, навіть алергічні реакції.

Вимірювання рівня електромагнітного випромінювання, проведене спеціалістами компанії ОТАВА в рамках екологічного дослідження приміщення (приватної квартири), свідчить про перевищення норм в місцях скупчення побутової техніки за умови її робочого режиму, в місці встановлення Wi-Fi роутера та в місцях прокладення кабелів електромережі. Для вимірювань застосовуються сучасні моделі високочастотних та низькочастотних аналізаторів електромагнітного випромінювання, аналізатори магнітного поля. Це компактні портативні прилади, зручні в користуванні, серед них є як професійні складні варіанти, так і побутові моделі, освоїти які може і пересічний користувач.

Виявивши підвищений рівень електромагнітного випромінювання, варто подбати про захист. Методи захисту можна умовно розділити на три категорії: відстань, час і спеціальні засоби. Намагайтесь по можливості перебувати якнайдалі від джерел ЕМВ та якнайменший час, це найбільш надійний метод. Однак, якщо такої можливості немає, то варто скористатись екрануючими фарбами, плівками, екрануючими тканинами та спеціальним одягом. Більш детальні інструкції Ви зможете отримати після проведення комплексного еколого-гігієнічного аналізу приміщення.

Що можна зробити самостійно? Розміщайте побутову техніку подалі від місць тривалого перебування та спальних місць, вимикайте електроприлади з розеток після використання, проведіть екранування електромережі, використовуйте індивідуальні засоби захисту.

Радіаційний фон

analiz8.jpg.pagespeed.ce.JMHNDXCNvKНебезпеку радіаційного опромінення усвідомлюють всі. А з огляду на тяжкі наслідки аварії на ЧАЕС, постійний контроль радіаційного фону є особливо актуальним для України, і не тільки на території Чорнобильської зони. З числа тих ізотопів, що попали в оточуюче середовище після аварії на ЧАЕС, на сьогодні небезпечними залишаються ізотопи стронцію (90Sr) і цезію (137Cs) з періодом напіврозпаду 29 і 30 років відповідно. Радіоактивні речовини можуть потрапляти в приміщення з пилом, який приносить атмосферне повітря, з брудним одягом, взуттям, з різними предметами, що не пройшли відповідної обробки, з дровами та торфом, що використовуються для опалення, тощо. Основними джерелами опромінення для людини є забруднені продукти харчування.

Джерелом природної радіоактивності є радон. Особливо важливо контролювати рівень радону у підвальних приміщеннях, одноповерхових будівлях та нижніх поверхах багатоповерхівок, оскільки основними джерелами радону є підземні скупчення, а також будматеріали, зовнішнє повітря, вода, природній газ. Радон є джерелом альфа-частинок, він потрапляє в організм в наслідок вдихання, здатний накопичуватись в окремих органах та викликає тяжкі захворювання, в тому числі і рак легень.

Проводити радіаційний контроль товарів, продуктів, квартири, офісу, тощо, Ви можете і самостійно, придбавши портативний побутовий дозиметр-радіометр, яким легко користуватись навіть непрофесіоналам. Однак для більш ґрунтовного екологічного дослідження приміщень, для перевірки радіаційної чистоти скористайтесь послугами спеціалістів.

Що можна зробити самостійно? Регулярне провітрювання приміщення, вологе прибирання, радіаційний контроль товарів та продуктів харчування, контроль радіаційного фону, вживання речовин, що виводять радіонукліди.

к.ф.-м.н. Гнатюк Олена


Звертайтесь до спеціалістів Науково-сервісної компанії “ОТАВА” та замовляйте комплексне екологічне дослідження квартири, приватного будинку або офісу. Кваліфіковані фахівці не просто нададуть результати вимірювань у вигляді цифр, але й запропонують найбільш ефективні засоби захисту, очищення та знезараження приміщення.


0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі