Застосування добрив дозволяє значно підвищити врожайність культур. Однак слід бути обережним, використовуючи хімікати в саду, оскільки деякі з цих хімікатів можуть завдати шкоди рослинам і становити небезпеку для здоров’я людини. Прочитав це я в РБК-Україна [1]. Мені стало цікаво, що це за речовини, які можуть бути шкідливими для рослин?
Дріжджі
Цей продукт стимулює ріст бактерій, але ніяк не впливає на врожай. Використання дріжджів як добрива є поширеною помилкою багатьох людей. Цей натуральний інгредієнт слід використовувати тільки з золою або будь-якою органікою.
На мій погляд, дріжджі можна використовувати як добриво для рослин. В інтернеті досить багато згадок про те, що вони ефективні для підживлення рослин. Більшість видів дріжджів містять велику кількість азоту, фосфору та калію, які є важливими поживними речовинами для росту рослин. Крім того, дріжджі містять інші корисні мінерали та мікроелементи, такі як магній, залізо, марганець і цинк, які сприяють росту та здоров’ю рослин. Щоб використовувати дріжджі в якості добрива, їх можна додати в грунт або використовувати як розчин для поливу рослин.
Важливо враховувати, що надлишок дріжджів може завдати шкоди рослинам, тому бажано дотримуватися інструкцій щодо дозування та розведення дріжджів як добрива.
Нітрат натрію
Селітра використовується для підлужування грунту. Попадаючи на листя рослини, вона залишає на них опіки. Селітра також може викликати подразнення при контакті зі шкірою та є токсичною для тварин.
Не дивлячись на застереження РБК-Україна нітрат натрію використовується і буде використовуватись для підживлення рослин. Основне, не давати зайвої селітри в грунт, оскільки і добрива нині не дешеві і зайвих нітратів нам в овочах не потрібно. А для цього є спеціальні NPK тести YOCHEM [2]. NPK-тест для ґрунту YOCHEM призначений для оцінки родючості ґрунту за вмістом основних макроелементів – азоту (у формі розчинного нітрату), фосфору (у формі розчинного фосфату) і калію.
Марганець
Перманганат калію є сильним окислювачем. Важливо пам’ятати, що його не можна використовувати в кислих грунтах. Використовується тільки як протруйник садового інвентарю або насіннєвого матеріалу. Розчин марганцівки знищить будь-які корисні бактерії в грунті.
Пропоную забути про марганцівку, оскільки вона є прекурсором (реактивом для виготовлення наркотиків). Офіційно її не можна купити, а ваші старі радянські запаси завдадуть вам багато проблем з поліцією.
Сіль і сода
Як правило, сіль використовують для боротьби з бур’янами та шкідниками, але точно не як добриво. Як правило, там, де посипають сілью, більше нічого не росте. Рослини починають розвиватися повільніше через натрій у складі соди. Тим не менш, немає користі від цього продукту як добрива. Цей продукт можна використовувати для підлуження грунту.
Можна погодитися з автором цієї статті щодо використання солі та соди. Хоча харчова сода має деякі корисні властивості для рослин, її не рекомендують використовувати як добриво. Харчову соду можна використовувати для зниження кислотності ґрунту, якщо він занадто кислий для деяких рослин. Однак, якщо ґрунт має оптимальний рівень pH для рослини, додавання соди може змінити цей рівень і спричинити проблеми для росту рослини. Крім того, харчова сода вбиває корисні ґрунтові бактерії та грибки, які необхідні для родючості ґрунту та здоров’я рослин.
Врешті-решт, якщо ви вирішили знизити кислотність грунту, то для цього потрібно використати спеціальний пристрій – рН метр [3].
Підписуйтесь та слідкуйте за моїм блогом ХІМІЯ ДОПОМАГАЄ ТОБІ в Telegram https://t.me/labprice та Твіттер https://twitter.com/Labpriceua
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

