Як не отруїтися одягом, купленим в магазині секонд-хенду

Факти.Life опублікували статтю “Оцтом, спиртом та ефірною олією: як прибрати запах секондхенду з одягу” [1]. Власне, в цьому матеріалі даються поради як позбутися запаху формальдегіду з уживаних речей, які приїхали з Європи. Аналогічні поради опублікував і Главред [2]. Думаю, що більшістю цих порад можна скористатись, але є ряд інших серйозних проблем, на які варто звернути увагу.

Цитую Факти.Life. Своєрідний запах вживаних речей є результатом дезінфекції одягу спеціальними хімікатами. В основному це формальдегід і бромистий метил – високотоксичні. Вони використовуються для обробки одягу для знищення комах, пилових кліщів, грибків і бактерій, які живуть на ньому. Проте, як стверджують експерти, хімікати, якими обробляють одяг із секонд-хенду, абсолютно нешкідливі для людини.

Шкіряний і хутряний одяг, одяг зі шкіряною підкладкою, шкіряне і гумове взуття, бавовняні і вовняні вироби, оздоблені хутром, вироби з хімволокна та інший одяг потрібно піддавати пароформаліновій стерилізації в дезінфекційній камері. Після дезінфекції необхідно нейтралізувати формальдегід 25 % аміачною водою. Однак в Україні ніхто не вимірює кінцевий вміст формальдегіду у використаних речах після обробки, а запах формальдегіду є переконливим доказом поганого процесу дезінфекції. Крім того, згідно з дослідженнями, проведеними Київським інститутом мікробіології та вірусології та Інститутом екологічної гігієни та токсикології, дезінфекція може знизити кількість мікроорганізмів до прийнятного рівня, але не знищити їх повністю [3].

Не можна використовувати одяг відразу після того, як ви його придбали в магазині секонд-хенду.

Обробка одягу формальдегідом шкідлива для здоров’я людини. Формальдегід може викликати подразнення і запалення шкіри, очей і дихальних шляхів, а також викликати алергічні реакції. Крім того, високий рівень формальдегіду може бути канцерогенним і підвищувати ризик деяких видів раку. Люди з чутливою шкірою, астмою та іншими респіраторними захворюваннями можуть бути особливо чутливими до впливу формальдегіду. Потрібно зменшити вплив формальдегіду, виправши новий одяг перед використанням.

Людина, яка продає уживаний одяг, постійно перебуває в атмосфері формальдегіду. Ризики для її здоров’я надзвичайно великі.

Формальдегід є потенційно токсичною речовиною в повітрі. Високий рівень формальдегіду може викликати подразнення очей, носа та горла, головний біль, запаморочення, нудоту та утруднене дихання. У деяких випадках можливі алергічні реакції. Тривалий вплив високих концентрацій формальдегіду може викликати рак.

Тому важливо забезпечити належну вентиляцію в приміщеннях магазину і , якщо є змога, то провітрювати на відкритому повітрі вживані речі. 

Як продавцю визначити чи партія вживаних речей з Європи оброблена згідно технології, чи вона має залишки формальдегіду? Для цього існують спеціальні тести для визначення формальдегіду в повітрі YOCHEM [4]. Це простий і зручний тест. Виробник додає також відео, яке описує як правильно користуватись тестом.

Досить часто магазини можуть продавати вживаний одяг, який не був ні очищений, ні дезінфікований. Вони його приймають на комісію. Люди досить часто самостійно продають непотрібний їм одяг на спеціалізованих інтернет ресурсах. Використаний одяг може бути забруднений інфекційними або шкідливими речовинами, такими як бактерії, віруси або хімікати, що може призвести до різних захворювань або алергічних реакцій.

Методи, які рекомендують Факти.Life та Главред, допомагають позбутися лише запаху формальдегіду. Вони не забезпечують повної дезінфекції одягу. Продезінфікувати одяг з секонд-хенду можна за допомогою наступних методів:

  1. Прати в машинці для прання при високій температурі. Найкраще використовувати температуру 60–90 градусів Цельсія. Це допоможе знищити більшість бактерій та вірусів.
  2. Обробити одяг паром. Ви можете використовувати парову станцію або праску з функцією пару, щоб пройтися по всьому одязі. Пар також допоможе вбити бактерії та віруси.
  3. Обробити одяг рідким дезинфікуючим засобом. Можна придбати спеціальний засіб для дезинфекції одягу. Найдешевший засіб – це “Белізна”. Але пам’ятайте, що такі засоби краще не застосовувати для кольорового одягу. Ці засоби знебарвлюють кольори.

Отже, в будь-якому випадку, перед використанням одягу з секонд-хенду, рекомендується його випрати або продезінфікувати.

 

Підписуйтесь та слідкуйте за моїм блогом ХІМІЯ ДОПОМАГАЄ ТОБІ в Telegram https://t.me/labprice та Твіттер https://twitter.com/Labpriceua

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі