Якими хімічними речовинами покривають овочі та фрукти для кращого зберігання?

У неділю, 14 травня, в Одесі від отруєння невідомою речовиною померли 4-річні близнюки. Напередодні дітям стало погано, і мати намагалася надати їм медичну допомогу сама. Коли це не допомогло, вона викликала медсестру. Однак стан дітей настільки різко погіршився, що мати викликала швидку допомогу, але хлопчик помер до приїзду лікарів. Дівчинка померла в Одеській обласній дитячій клінічній лікарні. У лікарні не виключили харчового та хімічного отруєння. За словами лікаря Володимира Босенка, отруєння нітратами, які можуть бути в овочах, які з’їли діти, не мають таких симптомів стану [1].

Чи могли діти отруїтися речовинами, якими покривають овочі та фрукти для кращого зберігання? Малоймовірно.

Ось, що мені вдалося назбирати з інтернету про те, чим покривають фрукти та овочі для збільшення терміну придатності. Чесно кажучи, у мене не було часу підняти спеціалізовану літературу, що переконатися у достовірності цих методів. Хоча, на мій погляд, виглядає все правдоподібно. Ось деякі з цих методів:

  1. Парафінування (воскування). Це один з найпоширеніших способів покриття фруктів та овочів. Воски можуть містити натуральні або синтетичні речовини, такі як карнаубський віск, бджолиний віск, канделябровий віск та поліетиленова плівка. Ці способи створюють тонке покриття, яке зменшує втрату вологи, зберігає яскравість кольору та затримує процес старіння. Зверніть увагу на неприродній блиск деяких сортів яблук в магазині. Ці яблука парафіновані.
  2. Антиоксидантами можуть бути оброблені деякі фрукти та овочі. Антиоксиданти знижують рівень окиснення та зберігають їхню свіжість. До антиоксидантів належать аскорбінова кислота (вітамін С), альфа-токоферол (вітамін E) та бутиловий гідрокситолуол (БГТ). БГТ використовуються в помадах і зволожувачах для шкіри як консервант. Він може викликати алергічні реакції при контакті зі шкірою. Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC) зараховує БГТ до ймовірних канцерогенів. У свою чергу Європейський комітет з ендокринних руйнівників включив БГТ до першого списку речовин на підставі доказів його руйнівного впливу на гормональні процеси.
  3. Фунгіциди. Щоб запобігти розвитку грибкових інфекцій, деякі фрукти та овочі можуть бути оброблені фунгіцидами. Іпродіон, імазаліл та тіабендазол – це лише декілька прикладів фунгіцидів, що можуть використовуватися для зберігання фруктів та овочів. Без коментарів все зрозуміло. Я б не хотів їсти яблука, які оброблені цими речовинами, але вони ж активно застосовуються в сільському господарстві. Ймовірність того, що на ваш стіл попадуть яблука, які перед тим фермер обробив фунгіцидом дуже висока.
  4. Етилен-абсорбери. Ці речовини додають до упаковок з фруктами. Вони поглинають етилен, газ, який стимулює дозрівання. Перманганат калію та активоване вугілля – це дві речовини, які часто використовуються для поглинання етилену. Таке я прочитав в інтернеті, проте марганцівка належить до прекурсорів, її обіг строго контролюється. Очевидно, це застаріла інформація.
  5. Кальцій хлорид. Ця хімічна речовина може використовуватися для обробки овочів та фруктів, зокрема яблук та помідорів. Вона зміцнює структуру тканин продуктів, зменшуючи ризик пошкодження та забезпечуючи краще зберігання. При консервуванні фруктів і овочів, використання хлористого кальцію допомагає їм залишаються в твердому стані. Чи обробляють ним овочі і фрукти? Важко сказати. Основне, що ця речовина не токсична.
  6. 1-Метилциклопропен (1-MЦП). 1-MCP використовується для блокування дії етилену, газу, який стимулює дозрівання фруктів та овочів. Застосування 1-MCP допомагає зберегти свіжість та якість фруктів та овочів на тривалий період. Цей газ використовують у спеціальних приміщеннях для зберігання овочів та фруктів. Ймовірність того, що ним можна отруїтися, якщо ви купите фрукти в магазині, наближається до нуля.
  7. Комбіновані покриття. Деякі фрукти та овочі можуть бути покриті комбінацією різних хімічних речовин, які сприяють кращому зберіганню. Наприклад, покриття може містити воски, антиоксиданти, фунгіциди, консерванти та інші речовини, які спільно забезпечують тривале зберігання та захист від пошкоджень.

Усі ці хімічні речовини використовуються з метою збереження якості та свіжості овочів та фруктів, але важливо пам’ятати про необхідність ретельного миття продуктів перед споживанням, щоб видалити можливі залишки хімікатів. Нині продаються спеціальні засоби для миття овочів та фруктів, які, як пишуть виробники, допомагають змивати хімічні речовини з поверхні овочів та фруктів.

Підписуйтесь та слідкуйте за моїм блогом ХІМІЯ ДОПОМАГАЄ ТОБІ в Telegram https://t.me/labprice та Твіттер https://twitter.com/Labpriceua.

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі