Gazeta.ua: сімейний лікар Михайло Цюрак не розповів всю правду про нітрати

Українські інтернет-ресурси переповнені короткими повідомленнями на теми здоров’я, дієти, схуднення, шкідливості нітратів та важких металів, порад садівникам тощо. Як правило, практична цінність таких публікацій наближається до нуля. З якою метою публікуються ці матеріали? Мені важко сказати.

РБК-Україна опублікувала матеріал «Користь чи шкода. Лікар розкрив всю правду про нітрати в овочах» [1].

Як зрозуміти вислів пана Михайла, що нітрати майже шкідливі? На половину шкідливі чи на третину?

Нітрати при низьких концентраціях, так звані дієтичні або харчові нітрати, навпаки потрібні для організму. Наукові дослідження показали, що харчові нітрати допомагають знизити артеріальний тиск, покращити функцію ендотеліальних клітин (вистилки кровоносних судин), підвищити ефективність тренувань та зменшити потребу в кисні під час фізичної активності. Деякі дослідження дійшли висновку, що харчові нітрати можуть мати протизапальні та антиоксидантні властивості та знижувати ризик серцево-судинних захворювань і діабету. Овочі та фрукти, такі як рукола, спаржа, салат і брокколі, містять велику кількість харчових нітратів.

Дієтичні нітрати містяться в овочах, зелені та інших продуктах харчування, і, як правило, не становлять небезпеки для здоров’я, якщо споживати їх у помірних кількостях. Однак, якщо рівень нітратів підвищений через використання добрив, вони можуть бути небезпечними для нашого організму. Про дієтичні нітрати можна почитати у моїй статті «Чому нам потрібно їсти нітрати» [2].

Лікар Цюрак безперечно знає, що ми живемо не в стерильному середовищі. Бактерії перетворюють нітрати в нітрити не лише в нашому кишечнику, а і в упаковках з зеленню.

Через що рекомендується зберігати зелень в холодильнику, де бактеріям не комфортно розмножуватись та перетворювати нітрати в нітрити.

Продукти, які можуть містити нітрати, рекомендується вживати з продуктами, які багаті на вітамін С, такими як цитрусові, ківі. Вітамін С знижує ризик перетворення нітратів на нітрити та сприяє їх більш ефективному виведенню з організму. З практичної точки зору, свіжовичавлений лимонний сік потрібно додавати в салати зі свіжих овочів, а не оцет.

Власне, про те, як зменшити ризик отруєння нітратами можна прочитати у моїй статті «Чому в салат з ранніх овочів потрібно додавати лимонний сік?» [3].

Для визначення наявності нітратів у воді та харчових продуктах можна використовувати спеціальні тести на нітрати, такі як тест YOCHEM [4].

Процедура вимірювання настільки проста, що її можуть здійснити навіть люди без спеціальної хімічної освіти. Ви також можете переглянути відео, щоб побачити, як це робиться на практиці [4].

Не встиг я закінчити цю коротеньку статтю, як «Голос Карпат» слово в слово скопіював не всю правду про нітрати лікаря Михайла Цюрака  [5]. Через декілька годин аналогічну копію правди про нітрати опублікував ресурс internetua [6].

Підписуйтесь та слідкуйте за моїм блогом ХІМІЯ ДОПОМАГАЄ ТОБІ в Telegram https://t.me/labprice та Твіттер https://twitter.com/Labpriceua.

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі