Групи людей, які мають підвищений ризик отруїтися нітратами

Житомир.info: У Житомирській області братик та сестричка отруїлись водою з нітратами з криниці [1]. Минулого року на Житомирщині було 7 випадків отруєння дітей через неякісну криничну воду. Подібні випадки були зафіксовані і цього року. Про це 16 травня повідомила прес-служба Житомирської міської ради, закликавши мешканців громад Житомирського району бути обачними при користуванні власними джерелами води.

«Звертаємо увагу всіх жителів Житомирської області, які використовують воду з власного водопроводу. В Житомирській області використання неякісної води з власного водного джерела для приготування дитячих сумішей є вкрай небезпечним. У 2022 році 7 випадків захворювання дітей до року, зареєстровано випадки метгемоглобінемії. Також у цьому році продовжували реєструватися випадки отруєння дітей нітратами!» – йдеться у повідомленні.

Як з’ясувалося, у квітні у Бердичівській громаді зафіксовано новий випадок отруєння дітей неякісною водою. Про це 18 травня Житомир.info повідомив завідувач відділу профілактики неінфекційних захворювань ЦРЛ Сергій Березовський.

Хоча нітрати є природним компонентом багатьох харчових продуктів, у тому числі води, у високих концентраціях вони становлять небезпеку для здоров’я. Найбільш чутливі до впливу нітратів у питній воді такі групи людей:

  • У маленьких дітей, особливо немовлят, може розвинутися так званий «синдром синього малюка» (метгемоглобінемія), що спричиняє недостатнє постачання кисню до тканин. Це відбувається, коли нітрати в організмі перетворюються на нітрити, які взаємодіють з гемоглобіном крові.
  • Вагітні жінки також можуть бути чутливими до впливу нітратів через потенційний ризик для їхніх дітей.
  • Люди з певними генетичними захворюваннями підвищують свою сприйнятливість до метгемоглобінемії. Наприклад, дефіцит NADH-метгемоглобін редуктази (ципрофередуктази) призводить до зниження активності ферменту, який здійснює редукцію метгемоглобіну до нормального гемоглобіну. Це збільшує схильність до розвитку метгемоглобінемії.
  • Люди, які вже хворіють, і стан їхнього здоров’я може погіршитися під впливом нітратів.

Зважаючи на те, що нітрати в питній воді становлять небезпеку для здоров’я, важливо відзначити, є певні правила щодо допустимих рівнів нітратів у воді. Згідно з державними стандартами, концентрація нітратів у питній воді не повинна перевищувати 50,0 мг/дм3.

Присутність нітратів в питній воді можна контролювати за допомогою простого і зручного в користуванні тесту на нітрати YOCHEM [3].

Підписуйтесь та слідкуйте за моїм блогом ХІМІЯ ДОПОМАГАЄ ТОБІ в Telegram https://t.me/labprice та Твіттер https://twitter.com/Labpriceua.

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі