Як видалити хімічні речовини з поверхні овочів та фруктів

В своїй статті «Якими токсичними хімічними речовинами покривають овочі та фрукти для кращого зберігання?» [1] я дав перелік речовин, якими можуть покривати сільськогосподарську продукцію для тривалого зберігання. Як позбутися цих речовин?

Щоб відмити хімію з овочів і фруктів, рекомендується виконати наступні методи:

  • Використовуйте проточну воду для миття овочів та фруктів. Вода допоможе змити більшість пестицидів, віск та інші хімікати з поверхні продуктів.
  • Для миття овочів і фруктів із твердою шкіркою, таких як картопля, морква, яблука, груші тощо, використовуйте м’яку щітку під проточною водою. Це допомагає видалити більше хімікатів і бруду.
  • Оцет може допомогти змити пестициди та віск, але він може змінити смак деяких продуктів, тому використовувати його бажано акуратно. Розчин можна приготувати, змішавши одну частину оцту з трьома частинами води. Помістіть фрукти та овочі в цей розчин на кілька хвилин, потім ретельно промийте під проточною водою.
  • Можна використовувати спеціальні миючі засоби для фруктів і овочів. В Україні такі засоби продаються. Ці засоби часто містять натуральні інгредієнти, які безпечні для споживання та допомагають змити хімікати та бруд.
  • Для деяких фруктів і овочів, які містять багато пестицидів або воску, шкірку можна видалити перед вживанням, щоб зменшити кількість хімікатів на їхній поверхні. Проте такий спосіб може спричинити втрату деяких вітамінів і мінералів у шкірці або під шкіркою, тому слід розглянути плюси та мінуси цього підходу.
  • Деякі фрукти та овочі можна на короткий час замочити в соляному розчині, щоб змити хімікати. Потрібно змішати одну частину солі з чотирма частинами води та замочити фрукти та овочі на 5-10 хвилин, потім ретельно промити їх під проточною водою. Майте на увазі, що сольові розчини можуть змінити смак деяких продуктів, тому використовуйте цей метод обережно [2].
  • В літературі згадуються інші екзотичні методи миття овочів та фруктів, такі як обробка ультразвуком, водою з хлором або озоном або електролізованою водою [3]. Але, очевидно, в побуті їх застосовувати складно.
  • Після миття фруктів та овочів проточною водою, бажано ретельно висушити їх паперовим рушником або чистим кухонним рушником. Це допомагає видалити будь-які залишки хімічних речовин на поверхні продуктів.

Важливо, що ці методи не гарантують повного видалення всіх хімікатів, але вони можуть значно зменшити кількість хімікатів на поверхні овочів і фруктів. Найважливіше — завжди мити продукти перед вживанням, навіть якщо вони позначені як «органічні» або «без пестицидів», оскільки вони все ще можуть містити залишки забруднень або бактерій.

Якщо потрібно визначити якими хімічними речовинами оброблені ваші овочі чи фрукти, то це можна зробити в спеціалізованій аналітичній лабораторії НСФ ОТАВА [4].

Підписуйтесь та слідкуйте за моїм блогом ХІМІЯ ДОПОМАГАЄ ТОБІ в Telegram https://t.me/labprice та Твіттер https://twitter.com/Labpriceua.

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

 

0 комментариев
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі